FAIR ISLE EN SHETLAND OP EEN PANORAMA VAN WALCHEREN 51 Ad Beenhakker De Shetland-eilanden zijn de laatste tijd herhaaldelijk in het nieuws geweest. Begin april is in Middel burg de tentoonstelling 'In naam van Oranje' geopend, waarop het fraaie panorama van Walcheren van Anthoon van den Wijngaerde te zien is. Maar weinigen weten dat op deze kaart Zeeland en de Shetland-eilanden in eikaars verlengde liggen. 'Verder noordelijk vindt men een groots en vorm loos land, dat zich uitstrekt tot het eind van het vasteland en ten slotte uitloopt in een soort wig. Deze verre kust werd in onze tijd voor het eerst gerond door een Romeinse vloot, die hiermee bewees dat Brittannië een eiland is. Tegelijk ont dekte en onderwierp deze vloot de Orkaden, een tot dusverre onbekende eilandengroep. Onze mannen ontwaarden ook Thule, maar gingen niet verder; hun orders eindigden hier en de winter was op komst. Maar zij rapporteerden dat de zee lui en zwaar was voor de riemen en zelfs bij harde wind niet rees zoals elders'. Zo verhaalt Tacitus omstreeks het jaar 80 van de verovering van Groot-Brittannië door de Ro meinen. Ook de Orkaden werden nog bezet, maar verder heeft de Romeinse invloed nooit ge reikt. Toch lag er blijkbaar nog land in het noor den, dat met 'Thule' werd aangeduid en vanaf de Orkaden zichtbaar was. Dit Thule is waarschijn lijk het eilandje Fair Isle geweest, dat inderdaad vanaf North Ronaldsay, het noordelijkste eiland van de Orkaden, kan worden gezien. Vanaf Fair Isle is dan de zuidpunt van Shetland weer zicht baar. Al deze eilanden waren dan ook al in pre historische tijden ontdekt en bewoond, in tegen stelling tot de Faer Oer en IJsland, die geheel in de open oceaan liggen en dan ook pas in histori sche tijd door Ierse monniken werden ontdekt die zich op open zee waagden. Pair Isle en het panorama Fair Isle is een rotsachtig eiland van ongeveer vijf kilometer lang en hoogstens twee kilometer breed, dat eenzaam in de Atlantische Oceaan ligt. Bij helder weer zijn de noordpunt van de Orka den en de zuidpunt van Shetland nog juist te on derscheiden. Het eiland heeft een zacht maar stormachtig klimaat en bomen ontbreken er ge heel. Er wonen ongeveer vijftig mensen van Shet- landse oorsprong, die zich voornamelijk bezig houden met schapenteelt, vanouds de voornaamste bestaansbron. De naam Fair Isle is afgeleid van het Noorse far schaap) en bete kent dus schapeneiland. De tussen Shetland en Afb. 1: Foto van Fair Isle, gezien vanuit het zuiden. In het oosten ligt de schapenrots, in het westen Malcom's Flead.

Zeeland | 1993 | | pagina 13