52 FAIR ISL IJsland gelegen eilandengroep Faer Öer heeft zijn naam aan dezelfde oorsprong te danken. De ge lijkenis tussen beide namen kan tot verwarring leiden, zoals uit dit artikel zal blijken. Fair Isle is overigens vooral bekend als tussenstation voor honderdduizenden trekvogels, die in de herfst uit de poolstreken naar het zuiden trekken. Maar wat heeft dit eenzame eilandje nu met Zeeland te maken? Om dat te ontdekken moeten we naar het Nationaal Scheepvaartmuseum in Antwerpen, waar het beroemde panorama van Walcheren, de 'Zelandiae Descriptio' van Antoon van den Wijngaerde, wordt bewaard. Zoals be kend is, is dit een vogelvluchttekening van het ei land Walcheren en de omringende wateren, 10,25 meter lang en 43 centimeter hoog, en getekend in 1550. De tekening is al verscheidene malen grondig bestudeerd en geldt als een zeer be trouwbare weergave van het zestiende-eeuwse Walcheren, en niet het minst ook van de schepen die destijds de Zeeuwse wateren bevoeren. De tekening is algemeen bekend geworden doordat een reproductie eivan als bijlage bij het grote standaardwerk 'De Nederlandse Delta' is ge voegd. Hoewel het panorama goed bestudeerd is, onde. meer door Van Beylen en De Bruin, vallen e toch nog wel ontdekkingen op te doen. Helemaa aan het rechter uiteinde is ruim plaats gelater voor een uitgestrekt zeegezicht met allerhande koopvaardij- en vissersschepen. Van Beijlen heef erop gewezen dat dit deel van het panorama eer belangrijke bron is voor de kennis van de zes tiende-eeuwse scheepvaart. Aan de horizon zier we 'Anglia pars' (een deel van Engeland), afge beeld als een golvend landschap met enkele ge bouwen, en nog verder weg 'Pharilia pars' er 'Hitlandia pars'. Hier eindigt de tekening, en hoe wel dit gedeelte altijd aan de buitenzijde van de rol heeft gezeten en dus nogal verkleurd en ge kreukt is, vallen de details nog goed te onder scheiden. Het einde van de kaart Aan dit onderdeel van het panorama is tot op he den weinig aandacht geschonken. Van Beijlen zegt dat het een afbeelding van Engeland, Shet land en één van de eilanden van de Faer Öei bevat. Opvallend is echter, dat met name 'Phari- Afb. 2: Het laatste deel van het panorama van Walcheren met de afbeelding van Pharilia Pars. Duidelijk is te zien dat dit het ietwat gehavende einde van de kaart is. Nationaal Scheepvaartmuseum, Antwerpen.

Zeeland | 1993 | | pagina 14