54 FAIR ISLF Afb. 4,: Verschillende vormen van drijfwantvisserij nabij Engeland. Foto: Nationaal Scheepvaartmuseum, Antwerpen. Scheveningse viskoper Adriaen Coenenzoon is bekend, dat het visseizoen, de teelt, omstreeks St. Jan (25 juni) aan de kust van Shetland en de Or kaden een aanvang nam. Men verzamelde zich omstreeks die datum bij Fair Isle of bij Buchan Ness om gezamenlijk de vangst te beginnen. Het is dus niet zo onlogisch dat Van den Wijngaerde zijn uitvoerige weergave van de haringschepen besloot met een afbeelding van het bekende 'landmark' en een opgave van de afstand. In bronnen uit die tijd wordt het eiland 'Phayrillt' genoemd, een benaming die goed overeenkomt met Pharilia. In de zeventiende eeuw ging men overigens nog wat noordelijker met de vangst be ginnen, en het verzamelpunt verplaatste zich naar de beschutte Bressay Sound, waar de stad Ler wick zou opkomen. Het is niet waarschijnlijk dat Van den Wijnga erde Fair Isle ooit met eigen ogen heeft gezien. Hoewel hij een groot reiziger was, zijn er geen aanwijzingen dat hij ooit in die buurt is geweest. Maar hij moet veel connecties in de wereld van vissers en scheepsbouwers hebben gehad; dat blijkt uit zijn grondige kennis van het visserijbe drijf. Het is goed mogelijk dat één van zijn rela ties hem het idee aan de hand deed om Fair Isle af te beelden en hem van een schets van het eiland voorzag. Als de weergave niet op eigen waarneming berust, moet Van den Wijngaerde in elk geval wel over een afbeelding hebben be schikt. Voor de historische geografie van Shetland is deze vondst zeker van belang. De tot nu toe oudst bekende afbeeldingen van Fair Isle zijn twee tekeningen van De Kerguelen - Trémarec. die uit 1767 dateren. De tekening van Van den Wijngaerde is dus ruim 200 jaar ouder. Maar ook voor de maritieme geschiedenis van Zeeland is het leuk om te weten, dat het in 1550 de moeite waard was om een eenzaam eilandje in de noordelijke Atlantische Oceaan nauwkeurig af te beelden op een panorama van Walcheren. Literatuur Beenhakker, A.J. (1971), 'Hollanders op Shetland', in: Vis serij 24, blz. 355-374. Beylen, J. van (1956-1957), 'Zelandiae Descriptio', in: Me dedelingen van de Marine Academie van België 10, blz. 81- 114. Boelmans Kranenburg, H.A.H, (1946), De zeevisscherij van Holland in den tijd der republiek. Dissertatie Amsterdam. Boelmans Kranenburg, H.A.H. (1969), The Netherlands and the Shetland Isles in reference to the fishing industry. Lec ture for the Shetland Quincentenary Historical Congress 1469-1969. Bruin, M.P. de. De 'Zelandiae Descriptio'. Bijlage bij: Duursma, E.K.. H. Engel en Th.J.M. Martens (red.). De Ne derlandse Delta. Maastricht, 1982. Coenenzoon, Adriaen, Visbooc. Manuscript in gemeentear chief, 's-Gravenhage, ca. 1580. Waterston, G. en J. Jone, Fair Isle, a Photographic Histoty. Edinburgh,1983.

Zeeland | 1993 | | pagina 16