IN NAAM VAN ORANJE 61 heeft deze restauratie-methode herhaaldelijk ter discussie gestaan, omdat men de kunsthistorische waarde, het verlies aan oorspronkelijk materiaal, zoveel mogelijk wilde tegengaan. Het was niet al- t jd eenvoudig de juiste methode te kiezen. Ach teraf gezien is het maar goed dat men niet altijd het advies van de speciaal ingestelde commissies heeft opgevolgd. Eén van de toen voorgestelde restauratiemethoden zou in de loop der tijd meer kwaad dan goed aan de tapijten hebben gedaan. Eén tapijt ontbreekt op de tentoonstelling: 'De Slag Bij Rammekens'. Dit tapijt wordt nog geres taureerd en zal rond het jaar 2000 naar Middel burg terugkeren. De restauratie van de hele reeks heeft dan bijna vijftig jaar in beslag genomen. Eind 1991 verscheen een publikatie over de eeuwse wandtapijten, geschreven door de heren Van Swigchem en Ploos van Amstel2. Veel in dit boek is gebaseerd op het omvangrijke onderzoek van de oud-directeur van het Zeeuws Museum, de heer Van Daalen. Dit boek en de terugkeer van het tapijt 'De slag bij Bergen op Zoom' eind oktober 1992 waren voor het Zeeuws Museum anleiding tot het samenstellen van een expositie. De voorbereidingen hiervoor startten in septem ber 1992. Wat begon als een bescheiden project groeide al spoedig uit tot een ambitieuze ten toonstelling. De speurtocht naar tastbare objecten om de tentoonstelling aan te kleden en het verhaal te vi sualiseren werd een waar avontuur, dat beloond werd met de herontdekking van 'The Revenge', een Middelburgs tapijt. Kunstgeschiedenis en his torie zijn in deze expositie samengebracht. Ook de restauratie van de 'Zeeuwen', zoals de tapijten in Haarlem worden genoemd, komt ruimschoots aan de orde. Allen die betrokken zijn bij de tot standkoming van deze tentoonstelling hopen dat deze zal bijdragen aan de faam van de Zeeuwse wandtapijten bij een breed publiek. Het is nu tijd voor deze unieke Zeeuwse wandtapijten de poort wijd te openen. Noten 1. Dr. G.T. van Ysselsteyn, Geschiedenis der tapijtweve rijen in de Noordelijke Nederlanden, Leiden 1936. 2. Het boek van dr. C.A. van Swigchem en Jhr. G. Ploos van Amstel, Zes unieke wandtapijten: strijd op de Zeeuwse stromen 1572-1576, Zwolle 1991, werd in het maart-num mer van Zeeland 1992 door drs. Albert Meijer en drs. J.H. Kluiver besproken (blz. 65-73).

Zeeland | 1993 | | pagina 27