naaldbomen decennium 64 DE BOSWACHTERIJ WESTERSCHOUWEN vlakte van ongeveer 45 hectare omgevormd. Ach teraf gezien kan deze manier van omvormen niet altijd positief worden beoordeeld. Op veel plaat sen hebben de nieuwe loofhoutpercelen een sa- vanne-achtig uiterlijk. Met name de geplante ei ken groeien vaak slecht en komen moeilijk tot sluiting. Daardoor bestaat de ondergroei veelal uit gras. Kennelijk zijn de milieuomstandigheden in de duinen, na velling van het naaldhout, nog erg extreem voor sommige loofbomen. Opvallend is dat het de natuurlijke verjonging in het bos veel beter vergaat. Vooral de Corsi- caanse den verjongt zich spontaan op open plek ken in het bos. Ook loofhout verjongt zich plaat selijk goed. De dichte naaldhoutopstanden hebben weinig ondergroei. Maar zodra de bomen wat verder uiteen staan, vestigen zich struiken en jonge loofbomen. Vooral in de lagere gedeelten langs de zuid- en oostzijde van het gebied is er zo onder het naaldhout een nieuwe generatie bo men opgeslagen met veel esdoorn en lijsterbes. Een belangrijk probleem bij de verjonging is de wildvraat. In de bosgedeelten met weinig loof- houtverjonging worden bijna alle zaailingen afge- vreten door konijnen en reeën. Het bos blijft er hier dus kaal uitzien. De jaren tachtig: herwaardering van het stuivend duin In ecologisch opzicht was het naaldbos een vreemd element in het duin. Zeker in de eerste decennia kwamen in de eenvormige naaldhou topstanden geen bijzondere planten of dieren voor. Mede onder invloed van de omvormingen zijn de variatie en de natuurwaarde van het bos sterk toegenomen. Op dit moment is het bos vooral als broedgebied voor vogels van belang Typische bosplanten ontbreken nog vrijwel ge heel. Met het ouder worden van het bos zal de ecologische waarde zeker toenemen. De Mante ling van Walcheren, waar de bossen enkele eeu wen ouder zijn, is hiervan het duidelijkste bewijs. Er zijn echter ook andere ecologische ontwik kelingen mogelijk. In de tweede helft van de ja ren tachtig is het natuurbeleid in Nederland met de publikatie van het Nationaal Natuurbeleids plan een nieuwe richting ingeslagen. Grote een heden en grootschalige natuurlijke processen staan sindsdien centraal in het denken over na tuurbehoud en natuurontwikkeling. Dit betekent een herwaardering van het stuivend duin. Het verstuivingsproces zorgt ervoor dat het duinland schap zich voortdurend verjongt. Daardoor blij ven ook de jongere successiestadia, zoals de duinvalleien, behouden. En juist deze worden in het huidige natuurbeleid hoog gewaardeerd. Wat betekent dit nu voor het beheer? Moet het roer om en moet het bos weer stuivend duin worden? Of is het toch beter aan de eenmaal in gezette koers vast te houden, zodat het bos zich verder kan ontwikkelen? De rol van Staatsbosbeheer als beheerder Nadat de bossen van Westerschouwen eerst ge durende enkele tientallen jaren door de Dienst der Domeinen zijn beheerd, zijn ze sinds 1973 in eigendom en beheer van Staatsbosbeheer. Staats bosbeheer is een uitvoerende overheidsdienst die Afb. 2: Leeftijdsopbouw van de Boswachterij Wester schouwen. Weergegeven is in welk decennium de in 1986 aanwezige bomen zijn aangeplant. 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-80 81-90 150 100 50

Zeeland | 1993 | | pagina 30