DE BOSWACHTERIJ WESTERSCHOUWEN 65 A tb. 3: Recent gedunde naaldhoutopstand met wei nig ondergroei. De naaldbo men staan nu vrij ver uiteen en verwacht wordt dat loof hout zich zal vestigen. zich bij het beheer naar het beleid van rijk, pro vincie en gemeente richt. Voor de Boswachterij Westerschouwen is dat beleid met name ver woord in het Nationaal Natuurbeleidsplan, het [eerjarenplan Bosbouw en het Streekplan Zee land. In laatstgenoemd document is de Boswach terij Westerschouwen als natuurgebied met dagre- creatieve betekenis aangewezen. Staatsbosbeheer sluit bij deze aanduiding aan door de Boswachte rij Westerschouwen als een zogenaamd multi functioneel bos te beheren. Dat betekent dat het bos duurzaam in stand gehouden wordt ten be hoeve van natuur, houtproduktie en recreatie. Deze functies zijn min of meer gelijkwaardig. Re creatie neemt daarbij wel een belangrijke positie in. De Boswachterij is immers zeer strategisch ge legen tussen het strand en de recreatieconcentra ties in de binnenduinrand. Ondanks de geringe ouderdom biedt het bos een beschut en tegelij kertijd gevarieerd wandelklimaat. Als zodanig speelt het gebied een belangrijke rol in het re- reatief functioneren van de Kop van Schouwen. Afgezien van het strand is het het enige vrij toe gankelijke wandelgebied. Daarom kiest Staatsbos beheer ook voor handhaving en verdere ontwik keling van het bos. Daarbij speelt natuurlijk mee, dat elders in de Kop van Schouwen, namelijk in de Meeuwenduinen, nog uitgestrekte stuivende duinen aanwezig zijn. Zij behoren tot de belang rijkste van Nederland en hier is alle ruimte voor de natuurwaarden van het stuivende duin. Ook uit het oogpunt van houtproduktie is de boswachterij niet onbelangrijk. Thans wordt er jaarlijks 1000 a 1500 m3 hout geoogst. En deze hoeveelheid zal in de toekomst waarschijnlijk groter worden. Dit spoort geheel met het rijksbe leid, volgens hetwelk Nederland zelfvoorzienen- der moet worden waar het gaat om hout. De houtproduktie zal echter in de Boswachterij nooit ten koste van recreatie- en natuurwaarden gaan. De toekomst van de boswachterij bosbouwkundig bezien. In de visie van Staatsbosbeheer moet de Bos wachterij Westerschouwen ook op langere ter mijn bos blijven. Het beheer van het bos zal daarbij gericht zijn op continuïteit en gelijkmatige ontwikkeling. Dit is vooral van belang doordat de milieuomstandigheden in de duinen van Schou wen nog verre van ideaal voor bos zijn. Plotse linge grootschalige veranderingen kunnen ertoe leiden dat de doelstelling 'duurzame instandhou ding van het bos' in het gedrang komt. Om veler lei redenen is het gewenst het bosbeeld in de Boswachterij Westerschouwen meer te variëren en het aandeel van loofhout te vergroten. Een dergelijke omvorming komt het recreatief klimaat ten goede en spoort ook met het beleid zoals vastgelegd in diverse rijks- en provinciale nota's. De jaren zeventig hebben echter geleerd dat grootschalige omvormingen door middel van vel len en opnieuw inplanten niet zinvol zijn. Beter is het om zoveel mogelijk 'met de natuur mee te werken' en gebruik te maken van natuurlijke ver jonging, die zich nu al in het bos voordoet. Dat betekent dat niet van het ene jaar op het andere al het naaldhout zal worden vervangen door loof hout. De omvorming zal veel geleidelijker verlo pen, waarbij het aandeel van loofhout in het bos langzaam toeneemt en het naaldhout pas op lange termijn verdwijnt en zich plaatselijk mis schien wel altijd zal handhaven. Aanzetten voor deze ontwikkeling zijn op diverse plaatsen in de Boswachterij nu al duidelijk waarneembaar. Om deze ontwikkeling te ondersteunen en te sturen worden in principe twee wegen gevolgd. Allereerst worden op kleine schaal, verspreid door de boswachterij, verjongingsvlakten ge maakt waar loofhout wordt ingeplant. Deze loof houtkernen, die veel kleiner zijn dan de verjon-

Zeeland | 1993 | | pagina 31