66 DE BOSWACHTERIJ WESTERSCHOUWE: Afb. 4: Naaldbos met volop loofbomen in de onder groei. Het bos zorgt hier zei! voor verjonging. gingsvlakten uit de jaren zeventig, dragen op korte termijn aan een grotere variatie van het bosbeeld bij. Op langere termijn kunnen zij die nen als zaadbronnen voor de vestiging van loof hout elders in het bos. Halverwege de volgende eeuw zal daardoor naar verwachting ongeveer 130 hectare bos zijn omgevormd. In het reste rende naaldbos wordt een zodanig dunningsre- gime toegepast, dat natuurlijke bosverjonging wordt gestimuleerd. Een belangrijk probleem bij de aanplant en spontane bosverjonging is cle wildstand. Willen omvorming en verjonging sla gen, dan is het noodzakelijk de konijnen kort te houden. Jacht is dus essentieel om het gewenste bosbeeld te verkrijgen. Slotwoord De oudste delen van de Boswachterij Wester- schouwen zijn ongeveer 70 jaar oud. Sinds de aanleg zijn de maatschappelijke verhoudingen voortdurend gewijzigd en heeft het bos steeds weer nieuwe functies gekregen. Economische motieven waren de aanleiding voor de bosaanleg in de jaren twintig. Cultuurgronden dreigden toen te overstuiven met duinzand. Later werd de be bossing van belang als werkgelegenheidsproject. In de naoorlogse jaren gingen recreatie, natuur behoud en houtteelt een rol spelen bij het bosbe heer. De omstandigheden zijn inmiddels zodanig gewijzigd dat anno 1993 waarschijnlijk niet meer Afb. 5: Loofhoutaanplant uit de jaren zeventig, waarin zich spontaan naaldbomen vestigen.

Zeeland | 1993 | | pagina 32