PIETER LANKESTER, EEN ZEEUW IN NAPOLEONS GRANDE ARMEE 41 J.B. Kerpestein In april 1811 verliet de drieëntwintig-jarige loteling Pieter Lankester zijn geboorteplaats Veere om inge lijfd te worden in het leger van Napoleon. In de periode dat dit leger zich voorbereidde op de veldtocht naar Rusland schreef Pieter aan zijn ouders in Veere een aantal brieven waarvan er tien bewaard zijn gebleven. In dit artikel worden aan cle hand van deze brieven zijn belevenissen en zijn reis gevolgd. Lieve ouders ik adt niet gedogt zoo onverwagt uijt Maagdenburg te moeten vertrekken want op den 30 Januarij als wij sliepen wier den trom geslagen des nagts om 12 uuren om te vertrekken smorgens om 8 uuren en waar na toe dat wier ons niet gezegt en zij hebben ons doen marseeren nagt en dag en dat in dit barre weer en dan nog tot aan de knien in de sneeuw en dan nog een zak op de mg van zoo 50 pont zwaar zoo dat ik onder dit zware jok al eens gewenst hebbe niet gebooren te moegen zijn, want een die moorden en doodslagen be gaan heeft is noch te goet om soldaat te zijn. Dat schreef Pieter Lankester op 4 februari 1812 uit Braunschweig aan zijn ouders in Veere. Hij was zoals zoveel andere jonge mannen uit zijn rustige bestaan gehaald en als loteling ingelijfd bij Napoleons Grande Armee, het grote leger dat zich voorbereidde op de veldtocht naar Rusland. Voor Pieter en al die anderen, bij elkaar ruim een half miljoen man, zou deze tocht een zware be proeving worden en de hele onderneming zou op een grote catastrofe uitlopen. Van dit enorme leger kwamen er maar enkele tienduizenden te rug. Tussen 7 mei 1811 en 9 juni 1812 schreef Pieter Lankester aan zijn ouders in Veere tien brieven die bewaard zijn gebleven. Ze geven een kleur rijk beeld van hemzelf en van zijn ervaringen in deze periode van de aanloop tot de veldtocht naar Rusland. De Lankesters in Veere en Pholen' Pieter was de zoon van Reinier Lankester en Jan netje Jacobs. Vader Reinier was schilder en gla zenmaker en het gezin woonde op de Kaai in Veere, toentertijd wijk D, huisnummer 113. Dit pand, dat de naam 'De Bonte Koe' heeft gedra gen, behoorde tot de zogenaamde Oostdubbelde huizen. De wijk werd ook wel de Derde wijk ge noemd. Het toenmalige huis van de Lankesters is nu het pand Kaai 39- Pieter, geboren op 20 maart 1788 in Veere, was het vijfde van zeven kinderen, vijf zoons en twee dochters. Behalve Pieter, zijn oudere broer Johan nes en zijn jongere broer Cornelis hadden de kin deren in 1812 het ouderlijk huis al verlaten. Rei nier en Jannetje waren toen allebei al 61 jaar oud. De familie Lankester stamt af van een militair, Thomas Lancaster, die omstreeks 1600 in Enge land geboren moet zijn en in 1626 in Amersfoort onder het bevel van een zekere kapitein Went- worth in garnizoen lag. Thomas trouwde in dat jaar met een Nederlandse en zijn nakomelingen zijn vanuit Amersfoort via Eist (1657), Bergen op Zoom (1680), 's-Gravenpolder (1690) en Goes (1710) omstreeks 1745 in Veere beland. Daar werd in 1751 vader Reinier geboren. De familie lijkt luthers te zijn geweest, hoewel ze in de ar chieven op sommige plaatsen als gereformeerd te boek staan. Pieters oudste broer Lein Lankester is naar Tholen gegaan en daar in 1802 met een Thoolse getrouwd. De band met Tholen blijkt ook uit Pieters brieven, evenals het feit dat hij daar ook wel vertoefd en gewerkt heeft. Zijn zus ter Anna woonde in Bergen op Zoom; ook de band met die plaats blijkt uit zijn brieven. Pieter gaf als zijn beroep schilder op (dat wil zeggen huisschilder); hij was vermoedelijk, even als zijn broers Johannes en Cornelis, knecht bij zijn vader. Uit zijn brieven blijkt dat Pieter een gevoelige en gelovige jongeman was. Hij had be langstelling en aanleg voor tekenen, in het bij zonder portrettekenen. Het door hem gemaakte zelfportret in olieverf geeft daarvan blijk. Hij bezocht de Teeken Academie in Middel burg en won daar in 1809 een 'Eere Prijs wegens zijne betoonde bekwaamheid in het Teekenen, en bevorderinge tot Primus van de Klasse der Teekenaren naar de Pleisterkop'. De prijs was het boek Verhandeling van Petrus Camper, uitgege ven in 17917 De tien brieven3 De brieven van Pieter Lankester zijn een aantal jaren geleden aan het licht gekomen in de nala tenschap van een afstammeling van de familie Lankester, verre familie van de auteur. De voor ouders van Pieter zijn, zoals gezegd, omstreeks 1690 in Zeeland beland. Uit de brieven blijkt dat ze ongeveer een eeuw later rasechte Zeeuwen

Zeeland | 1993 | | pagina 3