78 MEDEDELINGEN moeten worden genoemd behoren de schrijvers Van Eeden en Frans Coenen, de architect Berlage, de schilder Derkinderen, de componisten Die- penbrock en Emile von Brucken Fock. SERIE II Serie II is gewijd aan de filosofie van de geschie denis. Kunnen wij van de geschiedenis leren? Als zij niet meer is dan een reeks toevallige gebeurte nissen, moet deze vraag ontkennend worden be antwoord. Maar als zich telkens weer vergelijk bare situaties voordoen, zouden wij uit het verleden lessen kunnen trekken voor het heden. Vele denkers hebben dit standpunt verdedigd; sommigen omdat zij bepaalde vaste samenhan gen in de geschiedenis gevonden hebben, ande ren omdat zij er zelfs een duidelijk patroon in menen te ontwaren: een ontwikkeling die op een einddoel is gericht. In deze serie lezingen zal een overzicht worden gegeven van de verschillende theorieën, waarbij ook onderwerpen als de rol van het toeval en de betekenis van grote mannen ter sprake zullen komen. De colleges zullen wor den gegeven door prof. dr. J.M.M. de Valk. Nummer 5: 19 november 1993; Patronen in de geschiedenis Nummer 6: 26 november 1993; Eeuwige herha ling of vooruitgang Nummer 7: 3 december 1993; Toeval in de ge schiedenis Nummer 8: 10 december 1993; Samenhangen in het historisch gebeuren Aan het slot van de cyclus zal een syllabus van de lezingen worden verstrekt waarin ook litera tuur voor verdere studie zal worden aangegeven. SERIE III Astronomie (bouw van het heelal) Nummer 9: 28 januari 1994; inleiding door prof. dr. C. de Jager Nummer 10: 4 februari 1994; Zonnestelsel, Plane ten (aarde), verzorgd door prof. dr. J.W. Hovenier Nummer 11: 11 februari 1994; Sterren, verzorgd door prof. dr. H.J.G.L.M. Lamers Nummer 12: 18 februari 1994; Melkwegstelsel, Heelal, verzorgd door prof. dr. V. Icke. Meer informatie over Serie III volgt in het sep tembernummer van Zeelayid. Tijd en plaats De colleges worden telkens op vrijdagmiddag van 16.45 uur tot 18.45 uur gegeven. Plaats aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 te Middelburg. Inschrijving Inschrijving dient te geschieden door overmaking van het collegegeld op postbankrekeningnummer 28 30 145 of op bankrekeningnummer 47 70 40 837, ten name van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen (te Middelburg), onder vermelding van 'Genootschapscolleges 1993-1994' en nauwkeurige opgave van de num mers der te volgen colleges. Als bevestiging van uw inschrijving ontvangt u een toegangskaart (welke aan het begin van een college dient te worden getoond) en een programmaboekje. Toe gangskaarten zijn ook aan de zaal verkrijgbaar. HBO- en WO-studenten zal worden verzocht een inschrijvingsbewijs te tonen van de instelling waaraan zij studeren. Inschrijvingskosten leden niet-leden KZGW KZGW Per college 8- 10 Alle 12 colleges 75,— 100,— Alleen Serie I 30,— 36,- Alleen Serie II 30,— 36- Alleen Serie III 30,— 36,- Voor HBO- en WO-studenten (dagopleiding, géén deeltijdstudie) bedragen de kosten 5, per college. Algemene ledenvergadering De voorjaarsvergadering van het Genootschap zal op 15 juni 1993 in huize 's-Hertogenbosch wor den gehouden. De convocatie en bijbehorende stukken treft u bij deze aflevering van Zeeland aan. Aanmelding nieuwe leden Zoals gebruikelijk zullen tijdens de ledenvergade ring van 15 juni weer nieuwe leden worden be noemd. Wij wekken u gaarne op, nieuwe leden vóór deze datum aan te melden. Het is van be lang dat het ledental groeit. De meerkosten voor extra exemplaren van tijdschrift en jaarboek zijn beperkt, en toename van het ledental betekent een verruiming van de begroting: op iedere hon derd nieuwe leden komt ca. 6.000 extra be schikbaar. Het bestuur is er dit jaar helaas niet in geslaagd de benodigde gelden voor een themanummer

Zeeland | 1993 | | pagina 44