92 150 JAAR ZLM tigde orde is geweest. Ineens constateert hij dan, dat die gevestigde orde ook actiegroep is gewor den. Vanaf 1970 en vooral sinds 1974 - een heel belangrijk jaar voor acties en dergelijke - zijn de akkerbouwers, die nog lang hereboer waren ge weest, de straat opgegaan. Cysouw zegt: de ge schiedenis van de Z.L.M. is een ontwikkeling van gevestigde orde tot actiegroep. Met name de grote boeren behoorden jaren lang tot de notabe len, in de kerk, in de gemeenteraad, in de sa menleving in het algemeen. Nog na de Tweede Wereldoorlog gaf de boer 's ochtends zijn op drachten, om daarna zelf op stap te gaan en 's avonds te kijken of het werk gedaan was. Thans zijn boeren als het ware hun eigen knecht geworden, ze kunnen nauwelijks nog weg van hun bedrijf. Dat is een enorme omzetting, die in 1945 is begonnen en die we tientallen jaren niet hebben gezien, omdat het de landbouw voor de wind ging. Sinds eind jaren zestig worden over schotten geproduceerd, en toen is op een gege ven moment de harde werkelijkheid van die om mezwaai zichtbaar geworden. De publieke opinie is vanouds slecht op de hoogte van de situatie in de landbouw. Van de zijde van de landbouw is er veel aan gedaan om dat te veranderen - in de public relations-sfeer, regionaal en landelijk. Maar als je mij nu vraagt, weet de gemiddelde burger hoe de landbouw in elkaar zit, dan zeg ik neen. Dat kan ook bijna niet meer, want de landbouw is zo ingewikkeld geworden, dat ze bijna niet meer te volgen is. Of de in de jaren tachtig verschenen boeken over de geschiedenis van de landarbeiders in dat verband ongelegen kwamen? Neen hoor, wij hadden er geen moeite mee. Feiten zijn feiten, en je moet het kunnen opbrengen die feiten te zien in de maatschappelijke context van hun tijd. Wat voor heen normaal werd gevonden, daar wordt ni schande van gesproken, en andersom. Hoewel er tijden zijn geweest die voor de Z.L.M. of de boe renstand minder vleiend waren of zelfs pijnlijk, hebben we Kees Cysouw voor het gedenkboek de vrije hand gegeven. Hoe wordt in de Z.L.M. teruggekeken op he: bestaan, in het verleden, van de kampboertje-1 met een paar gemeten land? Alleen met nostalgie, of worden ze gezien als integrerend bestanddeel van de landbouw en van de Z.L.M.? De Z.L.M. wordt wel afgeschilderd als de organi satie van de grote rijke akkerbouwers. Ik denk dat het iets anders ligt. In de Z.L.M. kon elk zich thuis voelen, en dat zie je terug in het ledenbe stand. Wel bepaalden grote boeren vaak het ge zicht. In de eerste besturen zaten zelfs alleen def tige notabelen en grootgrondbezitters. Maar na Afb. 1: Het dagelijks bestuur van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij in 1945. Zittend: A. Hartog, oud-secretaris ir. J.D. Dorst, voorzitter ir. M.A. Geuze, vice-voorzitter P. Scheele-de Putter en H.C. van der Zande. Staand: J.M. Klompe, C.J.J. Kooiman, secretaris mr. J.F.G, Schlingemann, M. de Bruijne, J.W. Scheele, W. Koster en A.W. Cevaal.

Zeeland | 1993 | | pagina 14