ISO JAAR ZLM 93 Afb. 2: Een excursie van de akkerbouw-commissie van de ZLM in juli 1989. de oorlog had je M.A. Geuze als voorzitter; hij kwam van Tholen en wist donders goed wat kleine bedrijven waren. Later was Sam de Visser van Walcheren vice-voorzitter en ook hij had oog voor kleine bedrijven. In mijn tijd is er een dis cussie geweest over part-timers. Toen bleek zon neklaar dat dat bij de Z.L.M volwaardige leden waren. Intussen was de maatschappelijke schei ding tussen grote en kleine boeren wel werkelijk heid. Op Schouwen zaten vroeger de grote boe ren links in de kerk, de kleine rechts. Wanneer de voorzitter van een Z.L.M.-kring op Schouwen - dat was meestal een grote boer - sprak, werd hij niet tegengesproken. Dat is nu gelukkig wel an ders. Zou je kunnen zeggen dat de Z.L.M. als verte genwoordiger van het platteland in Zeeland een soort tegenwicht is geweest voor het regenteske Middelburg? Ik denk dat het iets anders ligt. Na lezing van het boek van Cysouw kan ik stellen dat de Z.L.M. de eerste samenbindende organisatie in Zeeland is geweest. Vooral halverwege de vorige eeuw was er nauwelijks sprake van een centrale macht. De verbindingen waren slecht, de greep op het ge bied was slecht. De Z.L.M. begon al vroeg met haar tentoonstellingen te reizen, en bracht de mensen, die nog duidelijk in verschillende eilan- delijke culturen leefden, met elkaar in contact. De Z.L.M. was een samenbindende factor in Zee land en daaraan dankt ze ook de steun die ze voor haar ontwikkeling nodig had. De Z.L.M. werd beschouwd als het orgaan dat het best kon weten wat er leefde, en daarmee bouwde de or ganisatie haar gezag op - ook naar de overheden toe. Zij was zeer breed geworteld in de provincie en kon met gezag over provinciale ontwikkelin gen praten. Anderzijds denk ik, dat Z.L.M. en overheden elkaar aangevuld hebben. Het initiatief voor de oprichting van de Z.L.M. kwam van de commis sies voor de landbouw, in feite overheidscommis sies die van Engeland afgekeken waren. Het be stuur van de Z.L.M. was steeds samengesteld uit mensen die zeer nauwe banden met de provin ciale diensten en het provinciaal bestuur hadden. In de vorige eeuw zie je er een griffier van Gede puteerde Staten in zetelen en ook leden van de Staten, zoals ook in het recente verleden lieden als Geuze, Schlingemann en Prins. Zo ging het een beetje dubbelop en gebruikten die mensen de Z.L.M. wel eens als voertuig. Een behoorlijke

Zeeland | 1993 | | pagina 15