112 ARCHEOLOGICA ZELANDICA mitz-Wielinga. steen gevonden. Dit zijn gesteenten die goed be stand zijn tegen verwering. Eén fragment natuur steen vertoont sporen van gebruik als slijpsteen, een ander fragment is afkomstig van een maal steen. Op een kies van een gedomesticeerd rund na, zijn in Neolithisch Brabers geen overblijfselen van dieren gevonden. Waarschijnlijk is al het bot- materiaal in de loop van de ruim 4000 jaar ver gaan. Het onderzoek van grondmonsters op de aanwezigheid van stuifmeelkorrels en zaden le verde evenmin iets op. Het ligt voor de hand dat de steentijdbevolking van Brabers in overvloed over schelpdieren, vis en gevogelte kon beschik ken. Aan de kust zal men zeker jacht op zeehon den hebben gemaakt: vlees en vel van deze die ren waren goed te gebruiken. Vondsten uit de late Steentijd zijn in de kust zone van Holland en Zeeland vrij zeldzaam. Overblijfselen van nederzettingen zijn onder meer in Hekelingen, Vlaardingen en Leidschen- dam opgegraven. Vooral de in 1958 en nadien onderzochte Neolithische nederzettingen in Vlaardingen hebben een nieuw facet aan onze kennis van de prehistorische mens in de kust streek toegevoegd. Deze oude bewoningsplaat- sen vertonen een grote verwantschap, die sedert 26 cm. Opgegraven in Brabers. Tekening: L.C.J. Goldsch- 1958 wordt omschreven als 'Vlaardingencultuur'. Deze 'cultuur' is ontstaan in de nabijheid van het mondingsgebied van de grote rivieren. Het is ei genlijk een uitwisselingszone, waar culturen uit Noord-Frankrijk, Bretagne, Engeland, Zuid-Duits- lancl en wellicht Scandinavië zich hebben ver mengd. Het is diep treurig dat een archeologisch en geologisch zo belangrijk terrein als dat van Bra bers in 1956-1957 totaal is verdwenen. Het had thans ongetwijfeld de status van uiterst waardevol cultuurmonument of geologisch reservaat gekre gen. Literatuur Encyclopedie van Zeeland (1982), dl. II, blz. 521-523, tref woord 'Prehistorie' (redactie P.J. van der Feen en J.A. Trimpe Burger), Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Middelburg. Trimpe Burger, J.A., Brabers bij Haamstede, een opgraving (1956-1957), Kroniek van het Land van de Zeemeermin (Schouwen-Duiveland), 2, 1977, blz. 40-53. Verhart, L.B.M., Settling or trekking? The Late Neolithic house plans of Haamstede-Brabers and their counterparts, Oudheidkundige Mededelingen uit het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, 72, 1992, blz. 73-99. Met uitvoerige literatuurlijst.

Zeeland | 1993 | | pagina 38