VERZAMELINGEN 113 W. Dirksen MIDDELBURG IN VOGELVLUCHT liet Zeeuws Genootschap verzorgt van 21 augustus tot en met 11 september 1993 (open monumenten dag) in het huis 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 51 te Middelburg, een tentoonstelling van prenten en plat tegronden van Middelburg, met de titel Middelburg in vogelvlucht'. De tentoonstelling geeft een indruk van de rijk dom van de Zelandia Illustrata, de collectie pren ten en kaarten van het Genootschap. De exposi tie is opgezet naar onderwerpen. Plattegronden geven een overzicht van structuur en ontwikke ling van de stad, panorama's laten zien hoe de stad vroeger voor de naderende reiziger uit het platteland oprees. Stadspoorten gaven toegang tot de stad met haar straten, pleinen, markten en havens, het Abdijcomplex en andere kerken en kloosters, schuttershoven en gebouwen met een liefdadige of andere maatschappelijke functie, be drijfsgebouwen van de Vereenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) en de West-Indische Compag nie (WIC). De tentoonstelling geeft niet een zo volledig mogelijk beeld van stad en stedelijk le ven, maar toont een keus uit de collectie, vooral afbeeldingen welke tot nu toe (te) weinig aan dacht gekregen hebben. Kaarten en afbeeldingen van Middelburg van óór 1550 zijn uiterst schaars. Op één uitzonde ring na heeft het materiaal van de tentoonstelling dan ook betrekking op de tijd na 1550. Dat wil niet zeggen, dat er geen oudere elementen te zien zijn. De oudste stadsplattegrond toont de neerslag van een eeuwenlange ontwikkeling waarvan veel in stratenloop of op andere wijze zelfs nu nog speurbaar is. Evenzo laten afbeeldin gen vaak gebouwen en situaties zien welke lang vóór de afbeelding ontstaan zijn, bij voorbeeld de middeleeuwse stadsmuur (zie afbeelding). Op de oudste plattegrond van Middelburg van omstreeks 1560 is de stad ommuurd en niet groot. Het Molenwater ligt buiten de stad. De stadspoorten staan aan het begin (van het stads centrum af gerekend) van Rotterdamsekaai en Dwarskaai, op de Goese Korenmarkt, en aan het eind van Vlissingsestraat, Langeviele, Kromme- weele en Korte Noordstraat. Binnen deze be perkte ruimte wonen en werken de stedelingen. Een groot deel van de havenactiviteiten vindt overigens plaats in en bij het door Middelburg beheerste Arnemuiden. Het machtigste bouw werk van de stad is de ring van muren met poor ten en meer dan zeventig torentjes. In de stad be zit de graaf zijn (Graven)steen en zijn logement in de Abdij. De stedelijke gemeente heeft er haar stedehuis met vlees- en lakenhal. Er zijn drie grote parochiekerken, en kloosters van verschil lende omvang met eigen kerken of kapellen. De markten zijn niet groot, de (Grote) Markt bestaat nog niet. Bij de stadsmuur staan molens. Sinds 1535 heeft de stad een nieuwe verbinding met zee: een kaarsrecht havenkanaal dat ter hoogte van waar later Nieuwland zal ontstaan, open wa ter bereikt (de tegenwoordige begraafplaats ligt in het vroegere kanaaltracé). Omstreeks 1540 is er een nieuwe binnenhaven bijgekomen (van Spijkerbrug tot bij de Stadsschuur) en 'moderne' verdedigingswerken zijn omtrent 1550 aangelegd. Nadat Middelburg in 1574 naar de opstand te gen landsheer Philips II is overgegaan, groeit de stad snel in oppervlakte, aantal inwoners, handel en nijverheid, cultuur. De stad krijgt een belang rijke staatkundige positie. Zeeland wordt een souvereine staatkundige eenheid en Middelburg is daarvan de hoofdstad met het Zeeuws rege ringsapparaat. De stad wordt de woonplaats van regenten die souvereine macht uitoefenen. In het laatste kwart van de zestiende eeuw krijgt de stad de omvang welke zij tot in het begin van deze eeuw zal behouden. Nieuwe wijken worden ge bouwd. De wijk waar de Breestraat door loopt, heet zelfs de Nieuwe stad. Om de vergrote stad heen komt een verdedigingsgordel met wallen (de latere bolwerken), vesten en poorten in de stijl van de tijd. Ingrijpende veranderingen op kerkelijk gebied laten kerkelijke gebouwen en terreinen niet onberoerd. In de Abdijgebouwen komt het Zeeuwse regeringsapparaat te zetelen. Ook andere kloosters en kerken krijgen een niet- kerkelijke bestemming - er worden bij voorbeeld tapijten geweven of schuttersfeesten gehouden - of verdwijnen. In 1575 wordt de 70 meter lange Westmonsterkerk afgebroken. Op haar plaats wordt de (Grote) Markt aangelegd, middelpunt van de stedelijke samenleving. De Bogardstraat ontstaat op het terrein van het afgebroken Min derbroedersklooster. Daar komt ook de Heren- beurs (de in 1940 verwoeste Botermarkt). Oude huizen - vaak met houten gevel - worden door nieuwe vervangen of krijgen ten minste een

Zeeland | 1993 | | pagina 39