114 VERZAMELINGEN nieuwe voorgevel in eigentijdse stijl. Regenten en kooplieden richten bij hun rol in de maatschappij passende woningen op en in. In het midden van de zeventiende eeuw wordt er kerkruimte bijge bouwd. De Vismarktkerk in de Zusterstraat wordt omstreeks 1650 vergroot en in 1647-1667 verrijst de Oostkerk. Al zijn er ook elders in de stad bedrijven, het havengebied in het zuidoosten wordt in het bij zonder bedrijvengebied. Omstreeks 1600 wordt daar met gebruikmaking van een deel van de middeleeuwse stadsgracht evenwijdig aan de ha ven van omstreeks 1540 een nieuwe haven aan gelegd, waarvan de Dokhaven (vroeger het Bal- kengat) het restant is. Sinds 1570 beheerst Middelburg niet langer de Arnemuidse havenfaci liteiten, welke trouwens door verzanding hun be tekenis gaan verliezen. Langs de nieuwe haven komt de scheepswerf van de VOC te liggen. In deze hoek van de stad worden ook de pakhuis complexen van VOC en WIC gebouwd, en wor den onder andere aan de Kinderdijk en aan de Korendijk tal van pakhuizen neergezet. De resultaten van Middelburgs bloei zijn te zien op twee topografische en artistieke hoogte punten van de tentoonstelling: de plattegrond van Goliath (1656-1657, bijgewerkt in 1688) en het grote panorama van Schil lemans Visscher in de uitgave van omstreeks 1670'. De oudste ge deelten van de stad zijn het dichtst bebouwd. De meeste huizen staan haaks op de straat en de puntige voorgevels geven het straatbeeld een be weeglijk aanzien. Aan de randen van de middel eeuwse stad en in de stadsvergroting van hei eind van de zestiende eeuw zijn er nog onbe bouwde stukken, vooral in de omgeving van het Molenwater. In de achttiende eeuw gaat de bouwactiviteit door. De VOC vergroot haar kantoor- en pakhui- zencomplex tussen Rotterdamsekaai en Breestraat tot een indrukwekkend geheel. De oevers van het Molenwater worden bestemd voor de aanleg van een fraaie wijk. Daar komt in 1719 het forse Burgerweeshuis gereed en begint in 1735 de bouw van de Koepoort, niet als verdedigings werk, maar als sierpoort. Stadsarchitect Jan de Munck bouwt er in 1736 voor zichzelf een huis met een toren voor astronomische waarnemin gen, in 1739 het stedelijk IJkkantoor en in 1740- 1742 de Lutherse kerk. In die tijd worden in het zelfde stadsdeel de Bree en de Zuidsingel doorgetrokken en de Nieuwe Oostersestraat en het Bastion aangelegd. Ook buiten de stadspoor ten wordt in de zeventiende en achttiende eeuw gebouwd, onder meer buitenplaatsen aan de bui tensingels (bij voorbeeld De Griffioen met fraaie tuinkoepel, en Roos en Doorn, beide nog be staand) en huizen en bedrijven buiten de Veerse of Dampoort. Inmiddels verandert het straatbeeld. Puntgevels raken uit de mode. Veel nieuwe gebouwen en huizen hebben een gevel met een zware houten kroonlijst evenwijdig aan de straat lopend. Bij tal van oude huizen wordt de puntgevel door zulk een lijstgevel vervangen, een proces dat in de ne gentiende eeuw doorgaat. Achter de nieuwe ge- Afb. 1: Gezicht op Middelburg vanaf het Molenwater. Tekening wellicht van J. Berckheyde (1630-1693); Rijksarchief in Zeeland, Zelandia Illustrata II, nr. 319. Het muurtorentje stond ongeveer daar waar nu de Sint Jorisstraat op de Zuidsingel uitkomt. Geheel rechts de Oude kerk bij het latere Hofplein.

Zeeland | 1993 | | pagina 40