116 VERZAMELINGEN en vesten maken plaats voor het Kanaal door Walcheren en de spoorlijn met het station. De Loskade en de Stationstraat worden aangelegd en geleidelijk bebouwd. Het grootste deel van de omstreeks 1600 aangelegde haven verdwijnt in de negentiende eeuw en de oudste haven bij de Dam wordt in 1875-1876 droogdok. De - vergele ken met drie eeuwen vroeger bescheiden - op bloei van de stad na I860 gaat gepaard met het verdwijnen van belangrijke monumenten: Vlis- singse poort, pakhuizencomplex van de WIC, middeleeuws gasthuis, Veerse of Dampoort, West- Indisch huis, Provoosthuis, Wisselbank. Maar kort na deze verliezen begint zich ook de zorg voor behoud en herstel van monumenten te manifeste ren. In 1884 en 1885 beginnen jaren durende res tauratie en reconstructie van het stadhuis en het sterk vervallen Abdijcomplex. In 1894 wordt Sint Joris op de Balans hersteld en omstreeks 1910 wordt de onherkenbaar verminkte voorgevel van de Kloveniersdoelen gerestaureerd. De meest recente plattegrond op de tentoon stelling is van 1911, ongeveer het eind van de door de tentoonstelling bestreken periode. Dan is de stad nog niet buiten de grenzen van 1600 ge treden, afgezien van lintbebouwing langs uitval- wegen en buitensingels en hier en daar een groep huizen. Buitenwijken verschijnen na de eerste wereldoorlog. Op 17 mei 1940 wordt een groot deel van de binnenstad verwoest. Bij de opbouw van het verwoeste stadsgedeelte worden in het stratenpatroon sporen van het verleden uit gewist en doet de slopershamer alsnog een aantal oude huizen verdwijnen. Maar ook wordt veel zorg aan de stad besteed door herstel en her bouw van Abdij en stadhuis en tal van huizen. De binnenstad behoudt haar harmonie. De bui tenwijken groeien onstuitbaar en er komen nieuwe bedrijfsterreinen. Middelburg in de twin tigste eeuw biedt genoeg stof voor een andere tentoonstelling. Noten 1. Het Genootschap heeft van deze stukken reprodukties met toelichting uitgegeven welke op de tentoonstelling te koop zijn.

Zeeland | 1993 | | pagina 42