124 MEDEDELINGEN verzorgt een concert. Een jubileumjaarboek zal in de loop van de zo mer verschijnen en over verzamelen in Zeeland handelen. Het themanummer van het tijdschrift Zeeland zal ook omstreeks die tijd uitkomen. Een beeldcahier over Zeeland vroeger en nu zal door de heer en mevrouw van Lynden wor den verzorgd. De Middelburgsche Teekenacade mie zal de kosten van de uitgave voor haar reke ning nemen. In de zomer van 1994 zal een jubileumtentoon stelling over het verzamelen in Zeeland van boe ken en handschriften, archeologische voorwer pen, geschiedkundige voorwerpen, kunst en nijverheidprodukten, munten en penningen, de Zelandia Illustrata en volks- en volkenkundige voorwerpen worden gehouden. Een catalogus wordt uitgegeven. Het slaan van een gedenkpenning wordt on derzocht. In oktober en november 1994 worden de na jaarscolleges van het Genootschap gehouden. Nagegaan wordt of het jubileumjaar kan wor den afgesloten met een symposium over de maat schappelijke en sociale gevolgen van de Indus triële Revolutie, welke nog steeds doorwerkt in deze tijd en over een thema inzake de huidige stand van zaken in de techniek. De wijzigingen in het recht sinds 1769- Werkgroep Muziek De Werkgroep Muziek verzorgt in de maand sep tember twee orgelconcerten in de Oostkerk te Middelburg, waarvan de data bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet vaststaan. Eén van de concerten wordt door dr. A.A. Clement gege ven. Hij speelt werken van Haydn, Mozart, Clér- ambault, Lootens en Bach. Verdere gegevens worden in de pers bekend gemaakt. Werkgroep Kunstgeschiedenis De Werkgroep Kunstgeschiedenis hield op zater dag 19 juni 1993 een excursie naar Antwerpen waaraan 37 personen deelnamen. In de ochtend werd de tentoonstelling van werken van Jacob Jordaens in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten bezocht. De aanvang van de rondleiding liep enige vertraging op ten gevolge van een communicatiestoring tussen de museumstaf en de Antwerpse VW, waarmee een reservering van twee gidsen was overeengekomen, die echter niet aanwezig waren. Na enig intern overleg werd één gids beschikbaar gesteld. Deze ver goedde echter door haar duidelijke, gedetail leerde uitleg en vooral haar klare dictie ruim schoots het gemis van een tweede. Na de lunch, door de deelnemers zelf individu eel georganiseerd en verspreid over de uitste kende eethuisjes en begunstigd door het mooie weer, werd een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van Antwerpse retabels uit de vijftiende en zestiende eeuw in de Onze Lieve Vrouwe Ka thedraal. De explicatie werd op deskundige wijze verzorgd door onze voorzitter, de heer W.H.P. Scholten. Hier was het de bisschop van Antwerpen die wegens zijn ook voor het Museum onverwacht bezoek aan de tentoonstelling voor wat opont houd en bekorting van de rondleiding zorgde. Al met al kan op een interessante excursie worden teruggeblikt, waarbij het improvisatietalent van ons bestuur, gesteund door de chauffeur van de bus, tot volle tevredenheid van de deelnemers werd getest. Werkgroep Historie en Archeologie Voordracht Zeeuwse handel en scheepvaart. Op donderdag 30 september 1993 organiseert de werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuws Genootschap de tweede voordracht over een lopend historisch onderzoeksproject met be trekking tot Zeeland. Drs V. Enthoven, verbonden aan de vakgroep Zeegeschiedenis van de Rijks Universiteit Leiden, heeft de afgelopen jaren een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de handel en scheepvaart vanuit Zeeland van de zestiende tot en met de achttiende eeuw, waarop hij binnen kort hoopt te promoveren. Naar aanleiding hier van zal hij een lezing houden met als titel 'Het Zeeuwse fin-de-siècle: stortte de Zeeuwse handel en scheepvaart aan het eind van de zeventiende eeuw in?' Gedurende de zestiende en zeventiende eeuw was Frankrijk de pijler waarop de Zeeuwse han del rustte. Omstreeks 1650 hadden de Nederlan ders het grootste deel van de scheepvaart op Frankrijk in handen en voeren enige honderden koopvaarders vanuit de Scheldedelta naar het zuiden. Na de strijd tussen koning-stadhouder Willem III en Lodewijk XIV en de Spaanse Suc cessieoorlog was van de machtige Zeeuwse han delsvloot weinig over. Vanuit Zeeland voeren nog geen honderd schepen op Frankrijk en de buiten- Europese scheepvaart was het belangrijkst gewor den. Zoals bekend zijn de voordrachten lopend on derzoek bedoeld om onderzoekers met het pu bliek over hun historisch onderzoeksproject van gedachten te laten wisselen. Tijdens de bijeen komst zal het publiek dan ook ruime gelegenheid hebben voor vragen, opmerkingen, suggesties en discussie. Ieder die geïnteresseerd is in dit aspect van de Zeeuwse historie wordt verwacht op don derdag 30 september 1993 in huize 's-Hertogen- bosch, Vlasmarkt 51, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Toegang gratis.

Zeeland | 1993 | | pagina 50