mm 146 GEJAAGD DOOR DE WIN! JPï$* sa®»-; ■'v7"< üjfc: - Afb. 1: Gezicht op Fort Rammekens, 1752. Kopergravure van A. Schouman, Rijksarchief in Zeeland, Historisch topografi sche Atlas Zelandia Illustrata II, 904. Beginjaren Neef Pfieter van Gote) onderhoudt ook een brief wisseling met Adriaan van Es, zij het op een zakelijker niveau. Zowel Pieter van Gote als Adriaan van Es zijn werkzaam bij de Verenigde Oostindische Compagnie, Kamer Zeeland, Van Gote van 1758 tot 1797 als boekhouder in het liquidatiecomptoir3 en Van Es als opperstuurman op verschillende schepen. Gegoede middenklasse zou men nu zeggen. Beide zijn in Zierikzee ge boren, Adriaan slechts elf maanden eerder dan Pieter. Ook Adriana de Cauw moet met Pieter al vrij lang vriendschappelijke contacten hebben on derhouden; zo schrijft ze voor de 23ste verjaardag van Pieter een 'Zegen Wensch". Na hun huwelijk gaan Adriana en Adriaan in 1765 in Vlissingen wonen. Nog geen half jaar la ter vertrekt Adriaan van Es als opperstuurman op het schip 'Duinenburg' naar Batavia5. De reis ver loopt bepaald niet voorspoedig: nog vóór de aan komst in de Baai False (in het huidige Zuid- Afrika) breekt muiterij uit". Zeker is dat Van Es niet bij de muiterij betrokken is geweest. Na aan komst te Batavia zal hij zich voornamelijk met de inter-aziatische scheepvaart gaan bezig houden7. Adriana blijft alleen in Vlissingen achter. Vijf jaar later, op 6 december 1748, trouwt Pieter van Gote met de uit Vlissingen afkomstige Johanna Bekker, dochter van een wijnkoper. Terwijl het echtpaar Van Es - waarschijnlijk als gevolg van de scheiding - kinderloos blijft, wordt het gezin Van Gote met de geboorte van twee zonen Ger ard Hollaer (13 februari 1776) en Johan Daniël en een dochter Cornelia verblijd. Een dochtertje Ad riana Maria, genoemd naar Adriana de Cauw, overlijdt als zuigeling. De eerste schriftelijke - bewaard gebleven - contacten tussen Adriaan van Es zelf en het echt paar Van Gote dateren van 1775. In de brieven, die Aclriaan van Es aan het echtpaar Gote richt, verzoekt hij keer op keer zijn 'wijfje' Adriana de Cauw behulpzaam te zijn. Ook maakt hij melding van de hoogte van de wissels die hij aan het adres van zijn vrouw heeft overgemaakt. Pieter van Gote bericht op zijn beurt over het reilen en zeilen van Adriana de Cauw. Zo helpt het echt paar Van Gote haar met het vinden van een huis te Middelburg3. Ondanks de geboden hulp is Ad riana de Cauw vaak jaloers op Pieter van Gote en Johanna Bekker, die samen hun leven door kun nen brengen": 'Ik ben braaf jaloers op nigte J.v.G. 'dog de mans zeggen dat 't de vrouwen ijgen zijn, dus ist mij ook gepermiteerd'. Wellicht is deze ja lousie ook te wijten aan het feit dat de echtelie den weinig schriftelijk contact hebben: 'Hier krijgt U Edele een vel papier met wijnig schrift, dit is

Zeeland | 1993 | | pagina 28