150 GEJAAGD DOOR DE WINi: Afb. 3: Gezicht op Bokhoven en Wel, 1739. Aquarel van Aert Schouman (1710-1792). komen gaat: 'Voor al zoo die Fransche omwente- linge eenige veranderinge in Holland te weege brengt, de veelle bedenkinge hierover maaken een gegronde vrees; De Heemel bewaare ons...'. De contacten houden geheel op wanneer Pie- ter van Gote in de zomer van 1793 hertrouwt met Petronella Slob, weduwe van Martinus Holtzey28. Voor veel familieleden en vrienden is dit huwelijk een complete verrassing. Zijn zwager Cornelis Gijsbertus van der Vlist bijvoorbeeld wordt over vallen door de aankondiging van het huwelijk en had eerder verwacht dat Pieter zijn ouderdom in het gezelschap van zijn dochter Kee zou door brengen. Ook het plan om de kinderen uit beider vorige huwelijken samen in één gezin op te laten groeien, stuit op bezwaren: 'Maar broer lief, vier en drie maakt zeere kinderen'. Ook Petronella Slob had een rouwperiode van vier jaar achter de rug. Na de dood van haar man werd ze in 1789 benoemd tot waarnemend muntmeester van de grafelijke tol in Zeeland'9. Het is geen vrouw die zich alles laat welgevallen. Van Gote beschrijft haar als 'een vrouw, die haar oordeel zeer wel heeft, maar wat driftig en voorts een goed hart'. Pieter gaat met zijn gezin bij zijn vrouw op de Groenmarkt wonen, in een ambtswoning van de Staten van Zeeland10. Waarschijnlijk wordt Pieter van Gote door dit huwelijk in een hogere stand opgenomen. Zo wordt hij in 1795 ingedeeld in de negentiende klasse van het familiegeld en zijn echtgenote in de vijftiende11. Ook maatschappe lijk gezien breken voor hem andere tijden aan. Op 3 maart 1795 wordt hij benoemd tot provisio neel representant namens Middelburg. Wanneer in 1799 het contract voor waarne mend muntmeesteres verloopt, vraagt Petronella ontslag. Een opvolger wordt niet meer benoemd. En ook Pieter van Gote neemt een paar jaar later afscheid van de tanende Raad der Aziatische Be zittingen en Etablissementen te Middelburg. Bei den vertrekken uit Middelburg, waarschijnlijk naar Alphen aan de Rijn. Petronella overlijdt in Grave. Het echtpaar Van Es woont dan nog steeds in Bokhoven. In 1807, wanneer beiden kort na elkaar overlijden, worden hun bezittingen in het openbaar verkocht32. Alleen zoon Gerrit Hollaer van Gote, advocaat, die in 1803 trouwt met de jongste dochter van Petronella, Maria Cor nelia Margaretha, blijft nog enige jaren in Middel burg wonen voordat hij naar Appingedam ver trekt. Wat achterbleef waren de brieven die wij nu nog kunnen lezen. Noten 1. RAZ, handschriftenverzameling, oud inv.nr. 438. Het is niet bekend wie deze stukken aan liet Rijksarchief in Zee land of aan het Zeeuws Genootschap heeft geschonken. Mogelijk zijn de brieven achtergelaten in het huis op de Groenmarkt, een ambtswoning van de Staten van Zeeland. 2. RAZ, Gote, inv.nr. 15. 3. In 1797 wordt hij benoemd tot eerste boekhouder in het Commercie Comptoir van de Raad der Aziatische Bezit tingen en Etablissementen. Deze functie zal hij tot 1803 blijven vervullen. 4. Pieter van Gote geb. 17 april 1737; Adriaan van Es ged. 16 maart 1736; Adriana de Cauw geb. 6 maart 1744, ged. 8 maart (RAZ, Verz. P. de Vos, inv.nrs. 40 C-D, 40E-G): De originele doopboeken van Zierikzee zijn in mei 1940 verlo ren gegaan. 5. De 'Duinenburg' was een schip van 1100 ton en in 1757 gebouwd voor de VOC Kamer Zeeland. Het soldij- boek van dit schip berust in het Algemeen Rijksarchief. Van Es vertrekt aan boord van het schip Duinenburg van

Zeeland | 1993 | | pagina 32