ARCHEOLOGICA ZELANDICA 153 over de Enkhuizense pottenbakkersoven melding van een document uit 1602, waarin over dit aar dewerk wordt opgemerkt clat het voor 'de scha mele gemeente, die hen met soodanich aarde werk moet behelpen' wordt gemaakt. de afbeeldingen op het (s)graffito-aardewerk hebben vaak een stichtende betekenis. Naarmate het analfabetisme afneemt, verschijnen er meer spreuken op de borden, die echter altijd verge zeld gaan van symbolische afbeeldingen welke voor mensen uit die tijd heel begrijpelijk moeten zijn geweest. Met de afname van het analfabe tisme, zo stelt Bruyn, kwamen er geleidelijk meer borden met tekst, en op den duur zelfs exempla ren met uitsluitend tekst (na de achttiende eeuw). Bruyn concludeert dan ook: hoe meer na druk op de decoratie, des te vroeger kan het aar dewerk worden gedateerd. Het 'Zeeuwse' bord Eind jaren vijftig kwam een bord dat later in de collectie van het Genootschap zou belanden on der aandacht van de archeoloog J.G.N. Renaud. Aan de hand van de vorm van het schild da teerde hij het omstreeks 1500. Over wapen en tekst kon hij echter niets zinnigs zeggen. Het wa pen, zo bleek later, leek dat van Oud- en Nieuw- Bourgondië te zijn. Bij andere borden van dit soort waarop wapens zijn afgebeeld is de weer gave ook vaak niet helemaal nauwkeurig. Wat de tekst betreft: op veel borden wordt Maria aange roepen, en op het onderhavige bord levert bestu dering van de gothische letters ook de naam Ma ria op. Boven aan het bord zijn de letters het duidelijkst herkenbaar, onderaan zijn ze wat moeilijker leesbaar. Nog een Zeeu ws voorbeeld Renaud beeldde in zijn artikel ook een fragment af van een in Middelburg gevonden bord met het woord 'mement' en een vogelkopje. Als aanvul ling van de tekst dacht hij aan 'memento mori' gedenk te sterven'), maar zekerheid had hij na tuurlijk niet. Bij het fotomateriaal dat bij het schrijven van dit artikel werd geraadpleegd be vond zich de hierbij afgebeelde foto (afbeelding 2; van een bodemvondst uit Oud-Krabbendijke (verdronken in 1530). Dit bord geeft de oplossing van het raadseltje van het Middelburgse fragment. Lettertype en vogelkopje komen overeen. Op het Afb. 2: Bord in 1975 gevonden te Oud-Krabbendijke. Dia meter voet: 12,5 cm, diameter schaal: 23,7 cm, hoogte: 8,1 cm. Collectie H.J.G. van Beuningen. genoemde bord staat te lezen: 'O Maria. Mater dey memento mei.' ('O Maria, moeder Gods, ge denk mij.'). Het vogelkopje zou een duif, het symbool van de Heilige Geest, kunnen voorstel len. Over de plaats waar deze borden zijn gemaakt valt vooralsnog geen uitsluitsel te geven, zodat hier met 'Zeeuws' de vindplaats en niet de plaats van vervaardiging wordt bedoeld. Bij het schrij ven van dit artikel kwam nog iets merkwaardigs naar voren. Hoewel het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal Van Dale 'sgraffito' schrijft, komt in een aantal artikelen ook de schrijfwijze "sgrafitto" voor (de vermelding in onderstaande literatuurlijst is dan ook geen typefout van schrijf ster dezes). Literatuur Bruyn, A. Spiegelbeelden, werrakeramiek uit Enkhuizen 1605. Zwolle 1992. Encyclopedie van Zeeland (1982), dl. II, blz. 147, trefwoord 'Keramiek' (redactie P.J. van der Feen en J.A. Trimpe Bur ger). Renaud, J.G.N. Laat middeleeuws aardewerk met ornament in sgrafittoBerichten R.O.B. I960.

Zeeland | 1993 | | pagina 35