HETZELVE ANDERS j - - - 154 LH. Vogel-Wessels Boer POPPENROEDE AMBACHT Walcheren is vroeger rijk aan buitenplaatsen geweest, waarvan er weinig meer over zijn. Vele zijn in d? negentiende eeuw afgebroken, de vijvers werden gedempt en de parken vervielen tot weilanden. Popper roede Ambacht aan de toenmalige Seisweg was zo'n fraaie buitenplaats, waarvan nu nog slechts de lange toegangsweg rest. Eeuwenlang heeft de kunst van het aanleggen van fraaie lusthoven in Nederland gebloeid. Aan het einde van de zestiende eeuw ontstonden de eerste buitenplaatsen. Rijke kooplieden en patri ciërs stichtten op het platteland een tweede wo ning waar zij des zomers hun drukke werkzaam heden en de stinkende stad konden ontvluchten. Aanvankelijk speelde bij de aankoop van een hofstede een commercieel motief, namelijk beleg ging, een rol. In de zeventiende eeuw nam de trek naar buiten enorm toe. Het stichten van een zomerverblijf naar de mode van die tijd werd toen in de eerste plaats als een statussymbool ge zien. Het merendeel van de buitenplaatsen is ont staan uit boerderijen, waar men in het begin slechts de beschikking had over een in of naast de boerderij gelegen 'herenkamer'. De gemid delde buitenplaats was een eenvoudige, één ver dieping tellende villa. Alleen de alleraanzienlijk sten konden zich een riante zomerresidentie ver oorloven waarvan de tuinen zich tot prachtige parken ontwikkelden. Walcheren In Zeeland is vooral Walcheren rijk aan buiten plaatsen geweest. In de achttiende eeuw warer er op het eiland ongeveer 150, met concentraties rond de steden Middelburg en Vlissingen, in de strook Vrouwenpolder-Domburg en langs de weg Middelburg-Domburg. Het hoogtepunt van de ontwikkeling van de Walcherse buitenplaatsen, in het laatste kwart van de zeventiende eeuw en de Afb. 1: Plattegrond van Poppenroede Ambacht naar opmetingen van J.J. Freytag. Tekening in kleur van J. Arends, 1772. Rijksarchief in Zeeland, Zelandia Illustrata II 771-4. «ff ff*""" A t

Zeeland | 1993 | | pagina 36