HE ZELVE ANDERS 155 AL). 2: De uit drie banen bestaande oprijlaan met grasstroken van Poppenroede Ambacht. Tekening in kleur van J. Aiaids, 1772. RAZ, Zei. 111. II 771-12. et rste helft van de achttiende eeuw, viel samen met de stijlperiode barok. Er zijn toen zeer g.' ootse en harmonieuze tuinen met geaccentu eerde hoofdas, kanaalvormige vijvers en symme trische tuinruimtes, de zogenaamde formele tui nt n, aangelegd. Tuinen en parken zijn kwetsbare en verganke- lijke kunstuitingen. Aan het einde van de acht tiende eeuw zijn de meeste formele tuinen naar de toen heersende mode in Engelse landschaps parken veranderd. Ten gevolge van de economi sche recessie in het begin van de negentiende eeuw raakte ruim 80% van de buitenplaatsen in erval en werd de ene na de andere afgebroken. De parken werden veelal omgezet in akker- of eiland. Soms konden de koetshuizen en tuin manshuizen nog dienst doen als koeienstal of boerenwoning. Op Walcheren heeft alleen Ber kenbosch in de Mantelinge zijn achttiende eeuwse parkindeling behouden. adermachers li isthof Eén van die groots opgezette en nu verdwenen buitenplaatsen was Poppenroede Ambacht aan de toenmalige Seisweg (nu Walchersewe) bij Mid delburg. Bij een openbare verkoping op 30 de cember 1762 werd de Middelburger mr. Daniël Radermacher, heer van Nieuwerkerk voor 3078.17.3 eigenaar van Poppenroede Ambacht. De buitenplaats bestond uit een herenhuis met opstallen en de bijbehorende boerderij 'Groot Driewegen'. Daniël Radermacher (1722-1803) was een jaar eerder als opvolger van zijn vader, Sa muel Radermacher, test bewindhebber van de Ver enigde Oost-Indische Compagnie benoemd. In 17Ó2 had hij door het overlijden van zijn vader cle heerlijkheid Nieuwerkerk geërfd. In die tijd, net als tegenwoordig, kwam iemands maatschappe lijke positie tot uitdrukking in zijn levensstijl. Het bezit van een buiten met tuin betekende status verhoging. Radermacher stamde uit een rijk Middelburgs koopmansgeslacht en had grote belangstelling voor natuurwetenschappen en muziek. Hij was de ziel van het Middelburgse verenigingsleven. In zijn jonge jaren had hij verschillende reizen naar het buitenland gemaakt, onder andere naar Frankrijk en Engeland. Uit het reisjournaal dat hij bijhield van zijn reis naar Frankrijk in 1751 blijkt, dat hij daar tuinen heeft bezocht en ze met grote interesse voor de verhoudingen van de afmetin gen heeft bekeken. Toen Radermacher Poppenroede aankocht, was het een eenvoudige herenhof. Hij stelde zelf een conceptplan op om van Poppenroede een fraaie buitenplaats te maken. Dit plan, aanwezig in de Zelandia Illustrata, laat de indeling van het huis op de begane grond en de aan te leggen tuin zien. Huis en tuin vormen een eenheid. De hoofdas van de tuin valt samen met die van het

Zeeland | 1993 | | pagina 37