ZEEUWEN NAAR DE ZUIDPOOL 125 A.H.L. Huiskes Sincls 1991 is Nederland partij bij het Antarctisch Verdrag, waarin het beheer van het gebied ten zuiden van de zestigste (zuiderjbreedtegraad is vastgelegd. Om stemrecht te verkrijgen in de vergaderingen der verdragspartners moet een land een gevestigd belang in het Antarctisch gebied hebben. Dat kan slechts een wetenschappelijk, belang zijn, want het verdrag voorziet niet in militaire, economische oj'geopoli tieke belangen. Sinds 1985 heeft Nederland een Antarctisch onderzoeksprogramma in kader waarvan universiteiten en onderzoeksinstituten projecten uitvoeren. Sinds 1989 neemt ook het Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie van het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek het vroe gere Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek) te Yerseke deel aan dit program ma. Het feit dat Nederland pas twee jaar partij is bij het Antarctisch Verdrag doet vermoeden dat de Nederlandse belangstelling voor de zuidelijkste delen van onze aardbol van recente datum is. Ook uit de titel van dit artikel, dat aan de titel van de door de Yersekse onderzoekers ten tijde van hun eerste onderzoekperiode in Antarctica geschreven wekelijkse column in de Provinciale Zeeuwse Courant is ontleend, zou men kunnen opmaken dat het hier een novum betreft. Het te gendeel is echter waar. Hoewel de Nederlandse bijdrage aan de kennis van Antarctica tot op he den gering is geweest, heeft deze in sommige ge vallen wel een bijzonder karakter gehad. Inwo ners van Zeeland hebben bij een aantal Nederlandse activiteiten in Antarctica een rol ge speeld. De ontdekking van de Dirk, Gerritsz. Archipel Op 27 juni 1698 vertrekt van Goeree een Neder landse expeditie van zes schepen onder com mando van Jacques (de) Mahu, admiraal, met Si mon de Cordes als vice-admiraal (Bruijn, Gaastra en Schöffer, 1979). Wanneer Mahu kort na het vertrek overlijdt, volgt De Cordes hem op als ad miraal. Simon de Cordes heeft nauwe banden met Zeeland. Het journaal van de chirurgijn op één van de schepen vermeldt zelfs dat hij koop man te Middelburg was, maar dat is niet zeker. De Stille Oceaan is het reisdoel, maar dat men die wil bereiken via de Straat van Magallanes wordt geheim gehouden. Misschien omdat wordt gevreesd dat niemand zal aanmonsteren indien bekend wordt dat de reis via de gevaarlijke wate- Afb. 1: Schepelingen van het schip 'Geloof knup pelen in Zuid-Amerilca pinguins dood om aan vers vlees te komen (uit: Wieder, 1923).

Zeeland | 1993 | | pagina 3