SI I iNALEMENTEN 161 Deze woekeraar, die slechts met de dood voor ogen een ommekeer in zijn zondige broodwin ning bewerkstelligde en van de noodzaak van zo'n ommekeer zijn kinderen wilde doordringen, zou voor menige Zeeuw die voor zijn fortuin naar Oost-Indië was gekomen, nuttige lektuur zijn geweest. JLK F>et Luijcks, Loek van Hecke en Willy Schelstra- e.e, In en om het Sluiskilse ziekenhuisHet levens- i erk van de zusters van het H. Hart, Klooster- zande 1993, uitgegeven in eigen beheer, 120 pagina's. Prijs: f 30,-. Informatie: tel.-nr. 01157- 1662. De zusters van het Heilig Hart en de Minderbroe ders-Kapucijnen hebben in Sluiskil veel gedaan voor de ziekenzorg, het onderwijs, zowel in de bewaarschool als in de St. Antoniusschool, in het Wit Gele Kruis en korte tijd in de zwakzinnigen zorg. Aan het eind van de vorige eeuw kwamen de paters-kapucijnen naar Sluiskil en betrokken in 1899 een klooster, dat een jaar later al af brandde maar weer opgebouwd werd. Het kleine dorp groeide snel na de komst van de cokesfa- 1 riek. Toen voelde men de noodzaak van een ei gen ziekenhuis, waarvoor de zusters van het Hei lig Hart uit Moerdijk werden aangetrokken. De eerste zusters kregen hun opleiding in het Groot- ziekengasthuis in 's-Hertogenbosch en vanaf 1937 kreeg het ziekenhuis een eigen verpleegstersop leiding binnen de muren. Toen breidde het zie kenhuis fors uit, later gevolgd door nog meer nieuwbouw, zodat het in I960 250 bedden telde. Belangrijk was de komst van het streeklaborato- rium, waardoor het Sluiskilse ziekenhuis een nieuwe wetenschappelijke impuls kreeg. In 1986 werd echter de eerste paal geslagen voor een streekziekenhuis op het grondgebied van Terneu- zen en daarna verdwenen de religieuzen langza merhand uit het ziekenhuis. Ook buiten het zie- kenhuis waren de zusters actief. Zij bezochten op Ie motorfiets de verschillende afdelingen van het Wit Gele Kruis, hetgeen een humoristisch beeld iaat zien; de grote kap belemmerde het uitzicht in net verkeer, reden waarom in 1937 de bisschop van Breda toestemming gaf aan zusters die zich per simplex verplaatsten, zich met een kleiner kapje te tooien. Dit boekje is uitgegeven als afscheidsgeschenk an de zusters en zij schenken de opbrengst van de verkoop aan 'Artsen zonder Grenzen'. De au teurs hebben gekozen voor een kroniekmatige, nekdotische benadering, waardoor men in grote lijnen. de ontwikkeling van het ziekenhuis kan volgen, zonder dat de auteurs dieper ingaan op specifiek medische problematiek. Deze keus brengt met zich mee dat het geheel soms wat on overzichtelijk wordt wanneer zeer verschillende zaken in opeenvolgende zinnen aan de orde ko men. De kracht van het boekje ligt mijns inziens in het fotomateriaal. Dat is nieuw, zorgvuldig sa mengesteld en kwalitatief goed afgedrukt en het ondersteunt in hoge mate de tekst. Vooral de klassefoto's zullen bij veel inwoners van Sluiskil herinneringen oproepen. Jammer alleen dat voor de voorplaat gekozen is voor een afbeelding van de dracht van de zusters, gedrapeerd op glazen koppen, in plaats van een foto te kiezen die de zusters van vlees en bloed aan het werk liet zien. De nu gekozen voorplaat is ietwat onwerkelijk, afstandelijk, terwijl de zusters in Sluiskil zoveel goed werk hebben verricht dat zijzelf of de con gregatie de eer hadden mogen krijgen. JLK Ham, H. van der, Professor Wisse. Aspecten van leven en werk. Kampen 1993. ISBN 9061403278. Prijs: 39,50. Dit boek gaat over de in zijn tijd bekende kansel- en tijdredenaar G. Wisse (1873-1957). Het eerste deel bestaat uit een levensbeschrijving van Wisse, in het tweede zijn een aantal preken en artikelen afgedrukt. Het biografische deel is niet meer dan een wat schoolse opsomming van feiten. Zo wordt opge merkt dat Wisse in zijn jonge jaren contacten had met Abraham Kuijper en dat hij zelfs heeft gede batteerd met Troelstra en Domela Nieuwenhuis. Wie hierover wat meer wil weten, vindt niets in dit boek. Wisse genoot grote bekendheid om zijn zogenaamde tijdredes naar aanleiding van de ac tualiteit. Eén van de eerste is gehouden in 1900 over de Boerenoorlog, de laatste in 1957 over de lancering van de Russische Spoetnik. Over de in houd van de redes laat het boek de lezer helaas in het ongewisse. Wisse is geboren en getogen in Middelburg. Hij heeft zelf als jeugdherinnering opgeschreven hoe ik op een leeftijd van ongeveer tien jaar mij reeds afzonderde in het verborgene....en voor de Heere lag te schreien en te bidden over mijn zonden en zieletoestand'. Van 1941 tot 1946 was Wisse pre dikant van de Christelijke Gereformeerde Gast- huiskerk te Middelburg. Voor wie thuis is op het protestantse erf is het aardig wat anekdotes over Wisse te lezen, maar de schrijver heeft geen en kele moeite gedaan het boek leesbaar te maken voor de vreemdeling in dit deel van kerkelijk Je ruzalem. C. Kool

Zeeland | 1993 | | pagina 43