126 ZEEUWEN NAAR DE ZUIDPOOL Afb. 2: Kaart van Antarctica met de plaatsen waar het Yer- sekse onderzoek is uitgevoerd. ren ten zuiden van Zuid-Amerika zal gaan; mis schien ook omdat men de machtige concurrent, de V.O.C., in het ongewisse wil laten. Waarschijn lijker is dat de expeditie de wereldreis van Fran cis Drake 1577-1580) wil overdoen en dat men, aangetrokken door de rijke buit die Drake uit deze gebieden had meegebracht, in de Spaanse provincies aan de Grote Oceaan een handelspost wil vestigen. Dat zou kunnen verklaren waarom de handelsvloot opvallend zwaar bewapend is (Wieder, 1923). Tijdens de reis heeft de vloot met allerlei te genslagen te kampen: sterfte onder de officieren, zware stormen, inbeslagname van twee schepen door de Spanjaarden en verlies van twee andere schepen. Ondanks deze problemen boekt de ex peditie enkele successen: de 'Hoop' bereikt als eerste Europees schip via de westelijke route Japan. Jan Outghersz. (Oom Jan voor zijn col lega's), navigator aan boord van de 'Geloof, maakt de eerste betrouwbare kaart van de Straat van Magallanes. De 'Hoop' ontdekt tevens de Jason-Eilanden, die thans deel uitmaken van de Falkland-Eilanden. Het schip de 'Blijde Bood schap', afkomstig uit Rammekens, raakt ten zui den van Zuid-Amerika uit de koers. Kapitein is Dirk Gerritsz. Pomp, een bijzonder man die als één van de weinige Nederlanders uit die tijd in China is geweest en daarom ook wel Dirk China wordt genoemd. In zijn Spieghel der Australische navigatie (1622) vertelt Jacob Le Maire (de be roemdste, want eerste, Kaap-Hoornvaarder) dat Dirk Pomp zover zuidelijk was afgedwaald, dat hij op 64° zuiderbreedte 'een heel hoogh Berch- achtich landt, vol Sneeus, als het Landt van Noor- weghen' zag liggen. De eilandengroep wordt ver volgens 'Dirk Gerritsz. Archipel' genoemd en heet thans South Shetland Islands. Overigens ligt deze groep niet op 64° zuiderbreedte, maar tussen 6l° en 63° zuiderbreedte. Als deze ontdekking juist is, hetgeen kan worden betwijfeld, aangezien Dirk Pomp er zelf niet over heeft bericht, zijn Dirk Pomp en de zijnen de eerste mensen die in het Zuidpoolgebied land hebben gezien. Jacob Roggeveen Is de ontdekking van Dirk Gerritsz. Pomp twijfel achtig, vast staat dat de Middelburger Jacob Rog geveen daadwerkelijk in het Zuidpoolgebied heeft rondgevaren. Hij was in 1721 met drie sche pen uit de Nederlanden vertrokken, op zoek naar het Onbekende Zuidland. Na de Falkland-Eilan den te hebben bezocht, welke hij 'Belgia Austra- lis' noemde, bereikte hij eind 1721 62° 30' zuider breedte (Headland, 1989). Door slechte ijscon- ciities en zwaar weer was hij gedwongen terug te keren. Ondanks het feit dat hij het Onbekende Zuidland niet in zicht kreeg, zeilde hij verder zui delijk dan ooit iemand tot dan toe had gedaan, de ontdekking van Pomp even daargelaten. Het zou nog meer dan vijftig jaar duren voor James Cook dit' record brak en tot 71° zuiderbreedte doordrong, waarmee hij de eerste was die de Zuidpoolcirkel kruiste. Jacob Roggeveen geniet vooral bekendheid door zijn ontdekking, op 5 april 1722, van het Paaseiland, die zijn expedi tie in het Antarctische ijs heeft overschaduwd. Een primeur in het ozon-onderzoek Van 1 juli 1957 tot 31 december 1958 werkten 66 landen samen in het kader van een wereldwijd gezamenlijk onderzoeksprogramma, waarvan een niet onbelangrijk deel in Antarctica werd uitge voerd. Uit de samenwerking gedurende het Inter nationale Geofysische Jaar (1957-1958) vloeide in juli 1961 het Antarctisch Verdrag voort. Kort daarop startte opnieuw een internationaal onder zoeksprogramma in het kader waaivan onder zoek werd verricht naar de invloed van een pe riode van minimale zonneactiviteit. Nederland besloot in samenwerking met België aan dat pro gramma mee te doen. Onze zuiderburen waren op dat moment al partij bij het Antarctisch Ver drag; gedurende het Internationale Geofysische Jaar had België een basis (de Koning-Boudewijn-

Zeeland | 1993 | | pagina 4