ZEEUWEN NAAR DE ZUIDPOOL 129 van verdragsstaten en werd geweigerd: één lidstaat vond het programma onvoldoende. De Nederlandse Commissie voor Antarctisch Onder zoek besloot om naast het toen lopende pro gramma een zelfstandige expeditie uit te rusten, en begin 1990 werd voor de duur van twee maanden een deel van de Poolse basis Arctowski gehuurd. Arctowski ligt op King George Island, één van de South Shetland Islands. Even was Ne derland meester over een stukje van de 'Dirk Gerritsz. Archipel'. Op 28 november 1990 werd ons land, onder meer op grond van de expeditie naar King George Island, door de overige ver dragsstaten als stemgerechtigd lid geaccepteerd. Daarmee was het het eerste land dat lid werd zonder over een eigen basis of een eigen polair onderzoeksschip te beschikken. Het onderzoek van het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek In 1986 besluit het Delta Instituut voor Hydrobio- logisch Onderzoek om deel te nemen aan het Nederlands Antarctisch Onderzoeksprogramma 1989-1994. Het project ligt op het onderzoekster rein waarop het instituut gespecialiseerd is: de kust. Met name de vegetatie van de kust wordt bestudeerd. Voor dit project wordt door de Bri tish Antarctic Survey logistieke ondersteuning aan de Yersekse onderzoekers verleend in de vorm van vervoer van personeel en materieel en - enorm belangrijk - gastvrij onderdak gedurende drie Antarctische zomers en één winter op de Britse bases Signy (in de South Orkney Islands) en Faraday (in de Argentine Islands). Oecologisch onderzoek aan Antarctische kustvege- tatie Antarctica heeft rotskusten. Op de rotsen groeien boven de waterspiegel mossen, korstmossen en een terrestrisch levend wier (als we ons even be perken tot de planten die met het blote oog zijn waar te nemen) en direct onder de waterspiegel macro-wiersoorten en kiezelwieren. De studie naar de ondergedoken wiervegetatie is nog in volle gang, maar het onderzoek naar de vegetatie boven de waterlijn heeft reeds een aantal interes sante resultaten opgeleverd. De Yersekse onder zoekers wilden een antwoord vinden op de Afb. 7: Werkoverleg in het veld. Van links naar rechts: Ad Huiskes, Hans Francke en Niek Gremmen. Adélie-pinguins op de achtergrond. Foto: Hans Francke, NIOO-CEMO, Yerseke.

Zeeland | 1993 | | pagina 7