54 Afb. 1: Middelburg, interieur pand Lange Delft I 32; hoek links van de schouw. RAZ, Zei. 111. II, 745 B. raamwerk gespannen, dat als vast onderdeel in de betimmering is opgenomen. Bij wijze van af werking zijn de panelen omgeven door smalle lijsten. Men heeft de eenheid tussen behangsel en betimmering willen versterken door het lijstwerk aan de bovenzijde van de panelen, als onderdeel VOGËLBEHANGSI'. S van het vloeiende lijnenspel van de Lodewijk XV- stijl, een gebogen verloop te geven en te comb - neren met gesneden rocaille-ornamenten (zie a - beelding 1). De ruimte ter weerszijden van de schoorsteenmantel en de deur wordt in beslag genomen door één paneel, terwijl in de ononde; - broken wand, tegenover de ingang, drie panele naast elkaar geplaatst zijn (zie afbeelding 2). D resterende ruimte boven de deur heeft men ge vuld met een grisaille (zie afbeelding 3). Dat kamerbehangsels op maat voor een be paald interieur werden vervaardigd blijkt vooral uit de wijze waarop de schaduwpartijen werden afgestemd op de natuurlijke lichtval in het ver trek. Altijd is wat de lichtval in de schilderingen betreft rekening gehouden met de ramen, waa: de echte lichtval vandaan komt. Bovendien kre gen de dichtbij het raam gelegen panelen een kortere slagschaduw dan de verder van de licht bron gelegen panelen. Onderlinge samenhans werd verkregen door in alle panelen dezelfde ho rizon aan te houden en de composities op elkaa af te stemmen. De taferelen moesten voor de toe schouwer zo overtuigend mogelijk overkomen Men ziet in dit interieur een symmetrische op bouw van de compositie. In de hoeken van he vertrek en in het middelste van de drie naast el kaar geplaatste panelen zijn boomgroepen toege past, gecombineerd met een rotspartij, beeld, pië destal of tuinvaas; deze elementen versterken de dieptewerking van de ernaast gelegen vergezich ten. De behangsels met vogeltaferelen lijken dus op het eerste gezicht veel kenmerken te hebben die overeenkomen met die van de landschappet met menselijke figuren. Bij vogelbehangsels ligi de nadruk echter zozeer op het verbeelden van vogels, dat het landschap slechts een onderge schikte rol speelt. Afb. 2: Middelburg, inte rieur pand Lange Delft 32; wand tegenover de ingang. RAZ, Zei. Ill.Il, 745 C.

Zeeland | 1994 | | pagina 12