1 VOGELBEHANGSELS Afb. 3: Middelburg, inte rieur pand Lange Delft I 32; deurwand. RAZ, Zei. 111. II, 745 D. Vogels waren ook zeer in trek als onderwerp voor schoorsteen- en bovendeurstukken. Dit geldt niet alleen voor Zeeland maar ook voor cle rest van Nederland. Omdat schoorsteen- en bo vendeurstukken in vertrekken met behangsels vooral een completerende functie vervulden, zal men op deze plaatsen, indien er ook reeds vogel- behangsels waren aangebracht, niet snel geneigd zijn geweest dit thema te herhalen. Een neutraal onderwerp als een grisaille met putti, zoals toe gepast in dit vertrek, is dan meer op zijn plaats (zie afbeelding 3). De maker van de behangsels in de Lange Delft is niet bekend. In 1902 werden zij in de catalogus Afb. 4: Middelburg, inte rieur pand Lange Delft I 32; hoek réchts van de schouw RAZ. Zei. Ill II. 745 E. van de Zelandia Illustrata aan Aart Schouman toe geschreven". Eveneens onder zijn naam werden de behangsels in 1908 in een advertentie van een Amerikaanse krant aangeboden6. Terecht is men later voorzichtiger geworden met deze toeschrij ving. Unger doet hierover in 1940, in de geheel bewerkte uitgave van de catalogus, geen uit spraak meer7. Indien men ervan uitgaat dat de behangsels uit dezelfde periode stammen als de betimmering, dat wil zeggen dat zij rond het mid den van de achttiende eeuw zijn gemaakt, moet de maker min of meer een tijdgenoot van Schou man zijn geweest. De gedachte kan dan uitgaan naar Jacobus Vonk: aangezien zijn vroegst be-

Zeeland | 1994 | | pagina 13