66 MUZIEKLEVEN IN MIDDELBURG F.J. Heinrichs en andere muzikanten 49:9:4 werd betaald. In 1767 werd aan Heinrichs c.s. een bedrag betaald voor het 'muchiseren' op het stadhuis op 2 november, de dag dat het huwelijk van de prins werd voltrokken. Bijna twintig jaar later, in 1786, vermeldt cle stadsrekening een reeks uitgaven 'wegens de receptie van Hunne Doorluchtige Hoogheden den prins en de prinses van Oranje Nassau', waaruit blijkt dat het 'or- chest' onder leiding van kapelmeester Heinrichs opnieuw muziek ten beste gaf. Als andere bijzondere gelegenheden waarbij muziek klonk, noem ik de oraties van profes soren aan de Latijnse school. Nog in 1800 en 1803 werd de organist Lootens gehonoreerd voor orgelspel in cle Nieuwe kerk bij zulke gelegenhe den". Een geheel andere oratie had in 1780 plaatsgevonden: op 17 mei van dat jaar werd in de Nieuwe Kerk een koraal van Lootens uitge voerd, getiteld: Choraal in IV stemmen, gecom poneerd door den organist W. Lootens; bij gele genheid der lijk-oratie, op de heer professor J. Willemsen. De lijst van intekenaren op deze com positie (waarop opvalt dat sommige 'Heeren' da mes zijn) bevat bekende Zeeuwse namen (zie af beelding 3). Het collegium musicum en de openbare muziek uitvoeringen Afb. 4: IJkhuis, Zei. 111. II, nr. 691. In de Nederlanden bestonden reeds in de zes tiende eeuw collegia musica in plaatsen als Arn hem en Amsterdam, en in de loop van de zeven tiende eeuw verschenen deze gezelschappen onder andere in Utrecht, Deventer en Nijmegen. Ook in Zeeland waren ze aanwezig, en wel in Middelburg en Zierikzee. Middelburg kende reeds in 1622 een collegium musicum. Het betrof hier muziekgezelschappen van ten hoogste ca. vijftien muzikale amateurs die onder leiding van een professioneel musicus beurtelings bij één van de leden thuis musiceerden. De leider was vaak de plaatselijke organist/klokkenist. Zo ook in het zeventiende-eeuwse Middelburg. In de achttiende eeuw kregen de muziekcolleges in Nederland ge leidelijk aan een functie in het openbare muziek leven: de leden werkten soms mee aan open bare muziekuitvoeringen, teiwijl de bijeenkom sten van het collegium musicum overgingen in concerten die door een betalend publiek konden worden bijgewoond. Een dergelijke ontwikkeling heeft zich ook in Middelburg voorgedaan. Uit de opdracht van Grafs opus 1 en het citaat uit Zee- lands Chronyk-Almanach blijkt dat Graf het Mid delburgse college van ca. 1750 tot 1754 heeft geleid. In 1754 werd ook de concertzaal inge richt'' Belangrijke, in de moderne literatuur tot nu toe niet aangereikte informatie over het concertleven

Zeeland | 1994 | | pagina 24