MUZIEKLEVEN IN MIDDELBURG 69 Noten 1. Aan een belangrijke figuur die zich in Vlissingen ves tigde, Joos Verschuere Reynvaan, is eerder in dit tijdschrift aandacht besteed: zie mijn artikel 'Dr. Joos Verschuere Reynvaan, 'frère a talent" in Zeeland 1/3 (1992), 147-152. 2. W.W. Mijnhardt, 'Ter bevordering van 'deugd en waer- heijt'het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1769-1801'. Rede, gehouden op 25 januari 1994 in het stad huis te Vlissingen en opgenomen in deze aflevering van Zeeland. 3. Op. cit., band 6 (Middelburg 1786), 1040-1041. 4. Zijn zoon Jean Louis Pierre Leonard Freubel deelt mee: toen Prins Willem V, als stadhouder ingehuldigd moest worden, kwam Leopold Mozart (een bijzonder vriend mijns vaders) met zijne beide kinderen, zes maan den bij ons logeren'. Caecilia 3 (1946), 18. Freubel jr. noemt in dit verband abusievelijk het jaar 1768 (in plaats van 1766). De formulering 'bij ons' zal wel in de zin van 'in Nederland' moeten worden opgevat, al beweert Freubel ook dat W.A. Mozart de variaties voor clavecymbel over 'Willem van Nassau' bij hen thuis componeerde. Correct lij ken mij evenwel enkele andere biografische vermeldingen, zoals het feit dat Freubel sr. te Rudolstadt organist van de Waalsche garnizoenskerk was geweest en in 1776 op acht- enveertigjarige leeftijd te Bergen op Zoom overleed (idem, 17-19). 5. P. Scherft, Een speurtocht door Zeeuws muziekverleden [Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, deel 2] (Middelburg 1984), 12. 6. Drie 'Sinfonie' beleefden op zaterdag 23 oktober 1993 hun twintigste-eeuwse première tijdens een concert in de Middelburgse Koorkerk dat door studenten van het Ko ninklijk Conservatorium onder leiding van Pirn Overduin werd verzorgd. Dit concert werd georganiseerd door de Werkgroep Muziek van het Genootschap. 7. Scherft, op. cit., 14. 8. H.M. Kesterloo, 'De stadsrekeningen van Middelburg' IX, in Archief Zeeuwsch Genootschap VIII (1902), 125-126. 9. Op. cit., 1041. 10. Idem, 1041-1043: 'Het [nu opentlyk door de Stad er kende en bevoorrechte Concert] verkreeg eenen bestendi gen voet, volgens de Reglementen en andere Orders, welke op de Jaarlyksche Intekening door eenige Heeren, die de Directie en Bescherming van dit Concert op zich namen, werden gesteld: Onder welke dit Concert niet wei nig ten nutte gedeyde, den iever en voorstand, van de Heeren RadermacherHogendorp en Speldernieuw. Door bezorging van deze Heeren, werd het verlies 't welk men leed, by het vertrek van den Capelmeester Graff die onder de Hof-musikanten des Princen van Oranjen eene plaats had bekomen, weder vervult door den zeer bekwamen Muzykmeester Frans Joachim Heinrichs. Doch bynaa was het, in den Jaare 1755, met dit Concert gedaan geweest, wanneer eene Aardbeving zig in de maand November alom door geheel Europa, hoewel hier te Lande zeer wei nig deed gevoelen. Men waande zekerlyk den Hemel te vertoornen, met het speelen van onschuldige Muzyk: al thans de Musikanten werden afgedankt, het Concert opge- zegt, en deeze Edele Konst moest wegens drieste vooroor delen, agterstaan; Evenwel werdt het Concert eenigen tyd daarnaa, en vervolgens aanhoudend, weder voortgezet, ja ten blyke, dat Hun Achtbaare zulks goedkeurden, werd den jegenswoordigen Kappelmeester Heinrichs voor noemd, aangesteld tot Concherge, by Resolutie van de Ma gistraat deezer Stad, van den 6 augustus 1768, en aan hem Vrye Wooning boven de Concertzaal, en eenen Jaarlyk- schen toeleg van vyf-en-twintig ponden Vlaams toege staan. Met deeze Voorrechten blyft dit Concert, Jaarlyks by Intekening, geduurende het Winter-Saisoen, eens ten Weeke, zynde dus ver geweest des Woensdags Avond, aan den gang. Voorts zyn hier bovendien nog eenige byzon- dere Concerten, die met goed gevolg, door de Beminnaars der Muzyk, worden bezogt'. 11. Kesteloo, op. cit., 32. Franz Joachim Heinrichs was in 1764 organist van de Engelse kerk te Middelburg gewor den en in hetzelfde jaar tot de vrijmetselaarsloge 'La Phi- lantrope' toegelaten; zijn broer Johann Michael Heinrichs - sinds 1767 organist te Goes - zou dit voorbeeld in 1772 volgen. Zie Scherft, op. cit., 16. 12. Op 13 april 1754 werd hierin namelijk het volgende opgetekend: 'De requeste van Christiaan Ernst Graf, Mu- zijk-meester alhier, Zoo voor Zig zeiven, als voor de ver dere Leden van het Muzijk-Collegie, verzoekende, dat Haar Ed. Achtb, het bovenvertrek van Stads-IJkhuis aan Hun, tot het houden van Concerten, gelieven te vergunnen, met authorisatie op de Heeren Thesauriers om dezelve Kamer, tot dat gebruik te laten bekwaam maaken, alsmede dat aan Hun, eenigen turff, om gedurenden den Winter, eenmaal des weeks, vuur te Stooken, mogt worden geacoordeert. Is, na deliberatie, ten fine van examinatie op raport aan deze vergadering, in handen van de Heeren Thesauriers gestelt' (Rijksarchief in Zeeland (RAZ), Handschriftenverza meling 849/2, fol. 20; deze verwijzing dank ik aan me vrouw H.A. Gijsbertsen te Middelburg). 13- Zo werd in de Middelburgse Courant van donderdag 21 december 1758 aangekondigd dat twee muzikanten wa ren 'gearriveert', die 'met Permissie van de Edele Achtbare Heeren BURGERMEESTERS en REGEERDERS der Stad Mid delburg in Zeeland een "VOCAAL en INSTRUMENTAAL CONCERT' in het Wijnkopershuis zouden geven. De prijs bedroeg 'voor ieder Persoon een Gulden en tien Stui vers en met eene Dame, twee Guldens'. De Lootjesi waren verkrijgbaar in het Wijnkopershuis en in 'de Herberg de Goude Leeuwalwaar dezelven gelogeert zyn'. Voor gege vens over het muziekleven te Middelburg in deze periode met bronvermelding veiwijs ik naar de facsimile-editie van Grafs Sei Sinfonie Exempla Musica Zelandica II], 'Intro duction'. 14. Zie over dit onderwerp het artikel 'Zeeuwse Nachte galen. De zangcultuur in Zeeland aan het begin van de Gouden Eeuw' van Louis Peter Grijp in Zeeland 1/4 (1992), 179-183. 15. Zie over hem ook mijn artikel, genoemd in noot 1, 149-150. 16. Radermacher verzuimt niet te vermelden dat de jonge prinses tweemaal op zijn clavecymbel 'Extra fraay, en Kon- stig een Musicq. Stuck' speelde, 'met volkomen goedkeu ring van een ieder', waarop hij haar twee dagen later een klein vierkant tafelclavecymbel, staande op een voetje met een lessenaartje, en zitbankje toezond. De prinses beant woordde dit gebaar door bij Radermacher op 25 juli 's avonds, kort voor haar vertrek naar Bergen op Zoom, een 'Extra fraay ingelegd vierkant kisje, met zilver beslag zijnde ten gebruike voor Toilet, Naai-, en Schrijfwerk' te laten be zorgen (RAZ, Archief Snouck Hurgronje II, inventarisnum mer 108). 17. RAZ, Familie-archief Schorer, inventarisnummer 510. Ik werd op deze compositie attent gemaakt door drs. E, van der Doe.

Zeeland | 1994 | | pagina 27