E< .BERT PHILIP VAN VISVLIET 89 vfb. 2: Diverse elektrische apparaten, waaronder een 'electriek torentje en kerk om de eigenschappen van de bliksem te ver- Haren'. (Uit: J. Cutbertson, Aigemeene eigenschappen van de elektriciteit. 1782). Of intellectuele impulsen uit de familiekring de wetenschappelijke belangstelling van Egbert van Visvliet hebben gestimuleerd of dat andere facto ren een rol hebben gespeeld, laat zich moeilijk neer met zekerheid achterhalen. We moeten in Ik geval in aanmerking nemen, dat het in deze oeriode heel gewoon was dat intellectuelen uit de gegoede burgerij interesse voor natuurweten schappelijke fenomenen aan de dag legden. Dat behoorde eenvoudigweg tot het gebruikelijke pa troon van intellectueel leven1". Deze popularise- ing van de natuurwetenschappen beleefde in Middelburg juist rond 1780 een nieuw hoogte punt18. Op lokaal niveau was sprake van een oort kruisbestuiving, zeker waar het ging om het bijeenbrengen van collecties van naturalia of fysi sche instrumenten. Het is ook in deze periode dat Egbert van Vis- vliet van zich laat spreken. Hij is weliswaar al vanaf het prille begin (1769) lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappenmaar eerst rond 1780 neemt hij initiatieven. Wanneer in 1779 in Den Haag de Natuur- en Geneeskundige Correspondentie Sociëteit wordt opgericht (dit was de eerste Nederlandse organisatie die zich toelegde op het verzamelen en rubriceren van meteorologische gegevens, een en ander vooral in relatie tot epidemologische verschijnselen), dan is Egbert van Visvliet onder de eerste contri buanten te vinden. In 1780 wordt hij aangesteld tot lid-consultant van dit genootschap en in 1783 is hij met zijn jeugdvriend Van de Perre één van de oprichters van de 'Classis Middelburg' van deze kleine maar actieve vereniging". Inmiddels behoorde Egbert ook tot de kern van vaste be zoekers van het Middelburgse Natuurkundig Ge zelschap, dat in 1780 formeel was opgericht. Zijn natuurwetenschappelijke belangstelling werd ook op het thuisfront gedeeld: wanneer in 1787 Van de Perre ertoe overgaat een Natuurkundig Ge nootschap der Dames op te richten, behoren maar liefst vijf dames Van Visvliet tot de promi nente eerste leden20. Helaas beschikken we nauwelijks over gege-

Zeeland | 1994 | | pagina 51