SIGNALEMENTEN 97 Afb. 1: De Leidse pre- paratenverzameling van Bernard Siegfried Albi- nus (1775), een oom van Egbert Philip van Visvliets schoonzuster. Gravure van B. Picard, Rijksprentenkabinet Amsterdam. len waarvan elke vierkante centimeter van de wanden met schilderijen waren bedekt, propvolle naturaliakabinetten waarin de opgezette krokodil len tegen het plafond gespijkerd zaten en in deze eeuw de witte wanden met veel ruimte tussen de schilderijen. Wat het tekstbeeld rommelig maakt, is dat men ervoor heeft gekozen om alle voetnoten in de kantlijn af te drukken. Storend is ook dat de tekst zo dicht tegen de mg is gedrukt. Het boek bevat een schat aan informatie, maar roept de vraag op naar de onderlinge samen hang. De opbouw suggereert een ontwikkeling met vroegmoderne rariteitenkabinetten als begin punt en twintigste-eeuwse musea als voorlopig eindpunt. Weliswaar wordt duidelijk gemaakt dat er geen sprake was van een lineaire ontwikkeling en dat er bovendien een verschuiving in de mo tieven van de verzamelaars optrad, maar hoe beide instellingen dan toch met elkaar samenhan gen wordt niet toegelicht. Een boek over verza melen zou tenslotte ook kunnen eindigen met de collectie Oranjesouvenirs van m'n schoonzus. Ook moderne particulieren verzamelingen met een grote V worden overigens niet of nauwelijks behandeld. Het boek is los in de handel verkrijgbaar, maar kan ook samen met een werkboek en een tekst boek van de Open Universiteit deel uitmaken van de gelijknamige cursus. Thera de Graaf

Zeeland | 1994 | | pagina 59