MEDEDELINGEN 99 Congres 'De Romantiek in Zeeland' Wij vestigen gaarne nog via deze mededelingen de aandacht op het Jubileumcongres 'De Roman tiek in Zeeland' dat op 10 en 11 juni wordt ge houden in de Stadsschouwburg te Middelburg. Het congres begint vrijdagavond 10 juni en wordt zaterdag 11 juni met een ochtend- en middagzit ting voortgezet. Daarna kan men nog deelnemen aan het jubileumdiner dat aansluitend van 18.00 tot 20.00 uur wordt gehouden. Voor leden bedragen de kosten inclusief de later uit te geven congresbundel 50,- (niet-leden 60,-), de kosten van het diner bedragen 40,-. Voor wie nog niet heeft ingeschreven door over boeking van de betreffende bedragen bestaat de mogelijkheid zich telefonisch aan te melden bij het secretariaat, 01180-30347. De telefoonbeant- woorder is dag en nacht ingeschakeld. J ubileumconcerten De concerten door het Zeeuws orkest en het Zeeuws Filharmonisch koor ter gelegenheid van het jubileum zijn een groot succes geworden. Een groot aantal leden heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheid via het Genootschap kaarten te be stellen en de zalen waren in de meeste gevallen vrijwel geheel bezet. Het door het Genootschap opgerichte Zeeuws Filharmonisch koor heeft een goede start gemaakt met de uitvoering van de compositie van Bram Beekman 'Luctor en emergo'. Op grond van dit succes wordt thans onderzocht of het koor als stichting kan worden voortgezet. Tentoonstelling 'Spiegel van de tijd' Wanneer deze aflevering verschijnt is juist de ten toonstelling 'Spiegel van de tijd, 225 jaar verza melen door het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen' geopend. Wij wekken de leden op om de tentoonstelling in het Zeeuws Museum die zal duren tot 14 augustus te bezoe ken. U krijgt hier een doorsnede van de collecties te zien die niet spoedig opnieuw te bezichtigen zal zijn. In het vorige nummer is reeds uitvoerig aandacht besteed aan de inhoud, zodat we kort heidshalve daaraan refereren. Bij de voorbereiding is nog een aantal interes sante ontdekkingen gedaan. Zo bleek bij de col lectie zegelstempels een middeleeuws stempel van de stad Vlissingen aanwezig te zijn. Het is een zogenaamd 'gebroken stempel' dat onbruik baar is gemaakt door het dubbel te slaan. Dit moet in 1485 hebben plaatsgevonden. Een andere ontdekking is een boekdrukpers uit 1622 die in 1891 is geschonken door de fa. Kleeuwens te Goes. Drukpersen uit die tijd zijn uiterst zeldzaam, en deze pers is des te meer uniek omdat hij uit metaal is vervaardigd. Leden van het Genootschap hebben gratis toe gang tot het Museum. Maak van dit recht gebruik om uw collecties te gaan bezichtigen! Tentoonstellingscatalogus Bij de tentoonstelling wordt een catalogus uitge geven. Vele leden hebben al gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot voorintekening. Na af loop van de voorintekening kost de catalogus voor leden 22,50. Wij kunnen de catalogus van harte bij u aanbevelen. Hij is niet alleen een lei draad bij de tentoonstelling, maar ook een uit gave van blijvende waarde door de beschijving van enige honderden objecten uit de verzamelin gen. De catalogus is rijk geïllustreerd. Affiche Voor de tentoonstelling is een fraaie affiche ver vaardigd op basis van een kleurenopname van Wim Riemens. Om 225 jaar verzamelen in beeld te brengen is een aantal uiteenlopende voorwer pen in een porseleinkastje bijeengebracht en als een intrigerend beeld gefotografeerd. De affiche is op deze wijze zelf een verzamelaarsobject ge worden en wordt, zolang de voorraad strekt, in het Museum te koop aangeboden voor 5,-. Legaat Daman Van wijlen mw. N. Daman te Capelle aan de IJs- sel ontving het Genootschap een waardevol le gaat. Het omvat onder meer een kostbare Lode- wijk XV pendule gesigneerd Charles Balthasar a Paris, door de Middelburgse apotheker J.L. Daman uit Parijs meegebracht. Voorts een zoge naamde 'snapper' voor het verrichten van aderla tingen, een snijdoosje met chirurgijnsinstrumen ten uit 1832, en een koperen vijzel eveneens van genoemde apotheker afkomstig. Verder nog enige kleinere voorwerpen waaronder attributen van de vrijmetselarij. Een aantal jaren geleden had het Genootschap al twee gebeeldhouwde schoorsteenconsoles en een doosje met beentjes van de zeeheld Jan Evertsen, uit medische interesse bij het overbren gen van het praalgraf van de Evertsens naar de Nieuwe Kerk te Middelburg verzameld. Het Genootschap is zeer erkentelijk voor dit le gaat. Moge het de leden tot navolging opwekken. Vrienden Zeeuws Museum In het voorjaar is de stichting 'Vrienden van het Zeeuws Museum' opgericht. De stichting stelt zich ten doel door middel van een vriendenkring een grotere betrokkenheid bij het museum tot stand te brengen en daar waar mogelijk het mu-

Zeeland | 1994 | | pagina 61