JAN DE PRENTENKNIPPER 107 Afb. 6: HET HUIS.DAVIDS, STANDVADERS, met diverse tafereeltjes, zoals Daniël in de leeuwenkuil, Salomons oordeel, Bi- leam, Mozes op de berg. Job en zijn vrouw, Elia en de raven. Abrahams offer, Daaronder zijn tafereeltjes te zien van Da vid, als herder, bij zijn broers, de reus verslaand, en bij koning Saul. Afkomstig van de familie Risseeuw, Beerhoeve, Cad- zand. Aanbevelingen Het lijkt waarschijnlijk dat Jan op recommandatie van hofstede naar hofstede trok. Omdat al die protestantse families in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren nauw geparenteerd waren, kreeg hij veel klandizie. Met name de beide families Brevet en De Bruijne hebben vele huwelijkscontacten met elkaar gehad en dezelfde voornamen komen steeds terug, ook lang nadat Jan de Prentenknip- per een legende was geworden. Zo heeft Jo hanna Jozina Brevet, kleindochter van Abraham Brevet en Johanna de Bruijne, de prenten van haar ouderlijk huis gekend en zelf een SDZ [Straf Der Zonde] meegekregen, dat ze in haar bijbeltje bewaarde. Zij trouwde in 1891 met Izaak de Bruijne, die op De Knokkert was geboren, waar de door zijn grootmoeder Anna de Bruijne-de Hullu bestelde hofsteeprent hing. Het echtpaar betrok De Knokkert in 1900. Natuurlijk hoeven niet alle opdrachten die Jan kreeg dank zij familierelaties tot stand te zijn ge komen. Een grote hofstedeprent draagt het jaartal 1855 en stelt het hof Zaemslach uit Groede voor. Verbanden tussen de toenmalige bewoners Jacob Tromp en Johanna Jacoba van de Vijver met de Brevets of de De Bruijnes waren er niet. Dat was evenmin het geval met het echtpaar Lucier-Leen- houts, dat in 1843 een prent liet maken van hun hofstee in de St. Janspolder te Nieuwvliet (zie Verhave, blz. 64). Volkscultuur Jan de Prentenknipper wordt door de Zeeuwsvla mingen in ere gehouden; hij heeft gezorgd dat hun boerenerven in detail werden vastgelegd. De respectieve bezitters hebben ervoor gezorgd dat zijn prenten bewaard zijn bleven, niet zelden op de hofstee zelf. Musea zijn daar tot op heden niet aan te pas gekomen. Dat is pas echt cultuurbe heer! De bezitters waren gastvrij en toonden ons, vreemden, hun prent met gepaste trots; sommi gen schonken ons het vertrouwen om een geha vende prent in goede staat te laten brengen, zo dat die opnieuw het aanzien waard werd, ook voor komende generaties. Daardoor leerden wij

Zeeland | 1994 | | pagina 17