EEN PRAKTIJKBOEK VAN ROND DE EEUWWISSELING 114 KOPTEKST W.P.A. Colsen en G.M.P. Sponselee Wim P.A. Colsen werd op 29 november 1908 te Terhole in de gemeente Hontenisse geboren. Hij volgde de middelbare school in Rolduc en ging in Utrecht veeartsenijkunde studeren. Niet zo een heel vreemde keuze: zijn vader Louis en zijn grootvader Petrus oefenden hetzelfde beroep uit, en een oudoom, Th. Colsen uit Clinge, was een in de hele streek bekende 'snaiër' (castreur) met een zeer grote praktijk. Na zijn studie vestigde W.P.A. Colsen zich als veearts in Hulst. Tegenwoordig komt dit beroep niet meer voor; er wordt nu gesproken van dierenarts. Rond 1963 liet Colsen de praktijk varen en trad in dienst bij de Vleeskeuringsdienst. Daar bleef hij werkzaam tot zijn pensionering in 1973Kort daarna vestigde hij zich in Ulvenhout, min of meer centraal ten opzichte van zijn door heel Nederland verspreid wo nende gezin. Op 18 maart 1992 overleed hij aldaar. Behalve als veearts was Colsen in Hulst en in het Land van Hulst (het landelijke gebied rondom de stad Hulst, globaal de huidige gemeenten Hulst en Hontenisse) bekend als stimulator van de eer ste Reynaert-optochten, als toneelspeler, cabare tier van het Tivoli-cabaret, gemeenteraadslid en fervent tegenstander van ongeacht welk over- heidsplan dat het eigen karakter van 'zijn land' dreigde aan te tasten, er enkel afbreuk aan leek te doen en verder niets in positieve zin bijdroeg. Daarbij valt te denken aan de plannen voor het Baalhoekkanaal, de enorme havenplannen ten oosten van Terneuzen en de Vaste Oeververbin ding over de Westerschelde (VOW). Hij maakte zich ernstig zorgen over het leefmilieu van mens en dier en stelde zijn kennis en gezag graag in dienst van organisaties die zich beijverden om de verloedering tegen te gaan en zo mogelijk terug te draaien. Ook in zijn nieuwe woonplaats Ulven hout werkte hij daaraan mee. Veel vertrouwen dat zijn missie zou slagen had hij niet. Deson danks gaf hij niet op: dat lag niet in zijn aard. 'Schop de mensen tot zij een geweten krijgen' was zijn aan Louis Paul Boon ontleende motto. Grootvader Petnis Colsen Alle aspecten van zijn streek hadden zijn warme belangstelling, vooral gebruiken, feitelijke gege vens en voorwerpen. Hij verzamelde veel, deels voor zichzelf, deels voor een op te richten mu seum, dat, naar hij hoopte, een landbouwmu seum zou worden. Toen dat niet doorging, gin gen veel van de door hem verzamelde grotere landbouwwerktuigen naar Wageningen, terwijl al lerlei kleinere spullen werden afgestaan aan het Streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst. Daartoe behoorde ook een drietal boekwerken: een Praktijkboek van zijn grootvader Petrus Col sen uit Terhole, betreffende de periode 14 mei 1895 tot en met 11 november 1903, een schriftje Recepten Register 1876, en tot slot een boek dat geen titel draagt maar opent met de zin 'Viggens gesneden in 1895' en dat blijkens een stempelaf druk eveneens van de hand van Petrus Colsen, operateur, is. Dat boek loopt tot 10 juli 1905. Alle drie de boeken bevinden zich in de bibliotheek van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambach ten te Hulst. Zoals gezegd, was Wim Colsen een academisch gevormd dierenarts. Dat gold ook voor zijn va der. Zijn grootvader echter was een zogenaamde 'gebrevetteerde paardenmeester'. Zij werden ook wel 'empiristen' genoemd. Zij leerden het vak in de praktijk, aangevuld met wat studie uit de boe ken. Bij gebleken geschiktheid kregen zij een brevet. Om aan te geven hoe de verhouding tus sen het aantal rijksveeartsen (van de Hogeschool) en het aantal empiristen lag, noemen we de cij fers voor het jaar 1886: toen waren er 168 rijks- veeartsen tegenover 234 empiristen. De veeartsenijschool in Utrecht dateerde uit 1821. Bijna honderd jaar lang behield de school die status. In 1918 werd het een hogeschool, die in 1925 opging in de Utrechtse Rijksuniversiteit als Veeartsenijkundige Faculteit, thans de Faculteit der Diergeneeskunde. Praktijkboek In dit artikel geven we een samenvatting van het Praktijkboek. De in verscheidene posten voorko mende, soms wisselende schrijfwijzen hebben we met inbegrip van schrijffouten overgenomen, voor zover het schrijffouten zijn te noemen, want vaak betreft het namen van polders, buurtschap pen of personen die in de voor het Land van Hulst gebruikelijke uitspraak zijn genoteerd. Om een indruk te geven van de inhoud van het werk, volgt hier eerst een overzicht van de verrichtin gen uitgevoerd op het landbouwbedrijf Vaal op 't Hooghuis in het jaar 1903. 't Hooghuis was een

Zeeland | 1994 | | pagina 24