124 GERECHTSGEBOUW MIDDELBURG Afb. 2: De ingang van het ge rechtsgebouw bevindt zich aan de kant van de binnenstad; rechts van de hal de zittingsza len. Het ontwerp Het door het Ministerie van Justitie opgestelde Programma van Eisen vraagt om gescheiden ver- keerslijnen voor het publiek, de gedetineerden en de rechters, die elkaar niet mogen tegenko men. Bovendien eist de projectontwikkelaar dat het complex na tien jaar eenvoudig verhuurbaar is voor een heel andere functie. Dit betekent dat wij consequent het kantoorgedeelte - met zijn eenvoudige eisen - hebben gescheiden van het in functionele en bouwfysische zin complexe deel met de zittingszalen. Alle beschikbare extra Ver keersruimte' hebben wij bovendien bij elkaar ge bracht om een zo groot mogelijke hal te maken, die tegelijkertijd de twee gebieden met elkaar verbindt. De verschillende kenmerken van de directe omgeving hebben eveneens enkele belangrijke beslissingen bepaald. Zo is de ingang principieel naar het hart van de binnenstad gekeerd en aan het nieuw te vormen wandelgebied langs de Bin nenhaven gelegd. Een grote luifel begeleidt de voetganger als het ware langs de gracht naar de hoofdingang. Vandaar is er een doorkijk naar het twintigste-eeuwse gebied voorbij het Kanaal en de Blauwedijk. Vanuit de hal kan men tevens de binnentuin zien die door de twee kantoorgevels wordt omsloten. Daar tegenover ligt de grote trap die de bezoeker naar de zittingszalen brengt. Dit deel van het complex bevindt zich op het meest markante punt; het vertegenwoordigt immers de belangrijkste functie van het gebouw. De zittings zalen zelf rijzen gedeeltelijk uit het water om hoog. Materialen en kleuren Voor cle draagconstructie van de nieuwe recht bank is vooral beton gebruikt. De gevels van de twee kantorenblokken worden in een warm geel gestuct en krijgen gemoffelde aluminium kozij nen. De luifel is van zilvergrijs staal. De gevelver deling van het noordelijke kantorenblok is verti caal gericht en staat zo in verbinding met de hui zenrij aan de overzijde van cle Binnenhaven. Het zuidelijke kantorenblok, aan de Blauwedijk, kijkt uit op het Kanaal en is vooral horizontaal geleed. De openbare hal wordt met glazen puien van de buitenlucht afgeschermd. De gevels van het blok met cle zittingszalen worden bekleed met lig gende, zijdeglans-grijze tegels, teiwijl cle kozijnen en de zonweringslouvres zilvergrijs worden ge moffeld. Samenvattend kan gezegd worden dat het nieuwe gerechtsgebouw van Middelburg helder, laagdrempelig en transparant wil zijn. Het moet een gebouw worden dat niet in cle eerste plaats status uitstraalt, maar distinctie. Het gaat immers niet om zomaar een kantoorgebouw, al bestaat 70 procent van het oppervlak uit kantoren, maar om een voornaam openbaar gebouw. Vanwege zijn functie wil het evenwicht uitstralen en met het oog op de plek in de stad een zekere zacht heid. Het gebouw wil dingen bij elkaar brengen, integreren. Eind 1995 zullen ongeveer 180 medewerkers van het Ministerie van Justitie het oude Van der Perrehuis verlaten en hun nieuwe gerechtsge bouw als rechtbank, parket en kantongerecht in gebruik nemen. Technische informatie Opdrachtgever: MBO, Maatschappij voor Bedrijfs- objecten, Amsterdam Architect: Hubert-Jan Henket, bna architecten, Boxtel Draagconstructeur: ABT, Adviesbureau voor Bouwtechniek, Velp Installatie-adviseur: Deerns Raadgevende Ingeni eurs BV, Rijswijk Aannemer Bouwkundig: Bouwcombinatie VOF, Sprangers-Walcherse Bouw-Unie, Terneuzen Aannemer Installaties: Burgers BV, Rotterdam Aannemer Electra: Ergon Electric BV, Rotterdam Ontwerp: 1992-1993 Realisatie: 1994-1995

Zeeland | 1994 | | pagina 38