128 SCHORGROENTEN Afb. 3: 'Art-impression' van het proefveld aan de zuidkust van Schouwen-Duiveland. Innovatiecentrum/Ingenieursbureau Grontmij. gulden per kilo op. De netto-oogst van zeeaster op commerciële schaal wordt geraamd op 2 a 3 ton per hectare. Zeekraal als tweede Om een zo breed mogelijk sortiment te krijgen, is in 1993 ook begonnen met proeven om zeekraal (Salicornia spp) te kweken. Hoewel ook naar dit gewas al eens eerder is gekeken, zijn er veel minder ervaringsfeiten bekend; overigens wordt hier en daar dit produkt in kassen verbouwd. Het is dus echt pionieren. De zeekraal is in tegenstel ling tot de zeeaster een éénjarige plant die tussen de 15 en 40 cm. hoog wordt. Uit Duits onderzoek is gebleken dat in ieder geval in het Waddengebied al ten minste twee soorten zeekraal voorkomen5. De kleur van de zeekraal is aanvankelijk donkergroen of felgroen, afhankelijk van de soort, de planten verkleuren aan het eind van het seizoen tot rose of rood of felgeel. De bloem bestaat uit groepjes van drie, elk met één of twee meeldraden en een stamper. De plant is zelfbestuivend. Het zoutgehalte van de zeekraal is zeer hoog waardoor er, anders dan bij zeeaster, maar weinig rupsen zijn die zeekraal eten. Van dit gewas worden meestal niet alleen de jonge planten maar ook de toppen van de zij scheuten van oudere planten gegeten. De zee kraal wordt veel bij visgerechten geserveerd. Ook bij dit gewas is gepoogd het te conserveren. In Frankrijk conserveert men bijvoorbeeld door de groente op zuur of zout te zetten, maar veel van de oorspronkelijke smaak gaat dan verloren. Zee kraal wordt gesneden van eind mei tot begin juli. Daarna treedt verhouting op en is het gewas niet meer lekker. Overigens stelt zeekraal hogere ei sen aan het milieu en is in dit opzicht 'kieskeuri ger' dan de zeeaster. Zeekraal laat zich ook snel ler door andere planten verdringen6. Het verspreidingsgebied van de zeekraal is ongeveer gelijk aan dat van de zeeaster. Zeekool De derde schorgroente op het lijstje van de Stich ting is de zeekool (Crambe maritima) (zie afbeel ding 6). Hiermee worden thans nog geen prak tijkproeven genomen. Zeekool komt langs de kust voor, van Zuid-Noorwegen tot in Portugal.

Zeeland | 1994 | | pagina 42