ARCHEOLOGICA ZELANDICA 133 den gebruikt. De unster uit Burgh heeft niet een schaal maar een haakje om het te wegen voor werp of de last aan te hangen. Voorts zien we twee gebogen handvatjes (ansae) die als ophang- punt dienden, bij voorbeeld aan een vinger. Langs de lange arm (scapus) van de evenaar (evenwichtsnaald van een balans) kon een loop gewicht (aequipondium) worden verschoven om evenwicht te maken met een grotere of kleinere last aan de korte arm. Inkepingen en cijfers op zowel onder- als bovenkant van de scapus maak ten het mogelijk de zwaarte van een gewicht eenvoudig af te lezen. Interessant zijn de mededelingen die Van der Feen doet over de nog in recente tijd gebruikte typen unsters. Hij noteerde tijdens één van zijn vakantiereizen, dat op de weekmarkt te Lugano (Zwitserland) een koopvrouw een unster van precies dezelfde inrichting - alleen van een groter formaat - gebruikte. Ook in San Remo (Italië) en omstreken zag hij ze in gebruik; de meeste waren van een haak en een schaal voorzien. Hij merkt op dat de unsters in genoemde plaatsen nog wel veel voorkomen, maar toch wat ouderwets waren geworden door de opkomst in winkels van 'fa mily scales' en 'Van Berkel's patent'. In San Remo wees men hem nog de plaats van een 'staderaio', een unstermaker. In het Italiaans wordt een un ster volgens Van der Feen gewoonlijk 'bilancia' genoemd, en wordt er dus geen onderscheid ge maakt met de gelijkarmige, tweeschalige balans. Een 'stadèra' is een groot type unster met een haak (zonder schaal), die bij voorbeeld voor het wegen van manden werd gebruikt. In het Frans heet een unster 'romaine'; in het Italiaans wordt echter met 'romano' alleen het loopgewicht aan geduid. Het Italiaanse spreekwoord 'ogni stadera ha il suo romano' betekent letterlijk 'elke unster heeft haar loopgewicht', dat wil zeggen: elk ding heeft zijn keerzijde of kan van twee kanten wor den bekeken. Van der Feen vermoedt dat de om keerbaarheid van een unster met haar twee an sae ten grondslag ligt aan dit spreekwoord. Ten slotte vermeldt hij nog dat hij een unster heeft aangekocht om de werking van 'ons instrument' volledig te kunnen demonstreren. Deze aankoop (inv.-nr. 1363) betreft een Italiaanse stadera, 86 cm. lang, zonder schaal en afkomstig uit het dorp Sasso di Bordighera (provincie Imperia). Het toe stel is geschikt om er landbouwprodukten of baaltjes meel mee te wegen, maar leent zich niet voor het wegen van materialen waarbij het op een half ons aankomt; vandaar het spreekwoord 'pesare colla stadera del mugnaio' ('wegen met de unster van een molenaar'), dat betekent: de zaken niet zo nauw nemen. Behalve de ongelijkarmige unsters gebruikten de Romeinen gelijkarmige balansen waaraan met kettinkjes twee schalen bevestigd waren. De schuifgewichten van de unsters zijn gewoonlijk Aib. 2: Gewicht van kalksteen; diameter: 10,5 cm.; bodem vondst Aardenburg; datering Romeinse tijd. Tekening: R.E. Lutter, Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek, Amersfoort. Afb. 3: Schaal van een Romeinse balans; diameter: 12,6 cm.; bodemvondst Saint-Mard (België). Overblijfselen van een dergelijk exemplaar zijn in Aardenburg opgegraven.

Zeeland | 1994 | | pagina 47