134 ARCHEOLOGICA ZELANDICA 0 Afb. 4: Delen van twee Romeinse unsters; bodemvondsten Aardenburg. Reconstructietekening: H.J. Bloklander, ROB, Amersfoort. van brons. Men kent ze in verschillende voorstel lingen, zoals nabootsingen van vruchten, diere- koppen en borstbeelden van goden of mensen. Voor zover bekend zijn in Zeeland geen schuifge- wichten uit de Romeinse tijd gevonden. De schaalgewichten zijn doorgaans van natuursteen, zoals een fraai exemplaar dat in Aardenburg is opgegraven en aldaar in het Gemeentelijk Ar cheologisch Museum te bewonderen is (afbeel ding 2). De steen, die 924 gram weegt, is aan één zijde gegraveerd. Mogelijk stelt de inscriptie het Romeinse cijfer III voor. Het gewicht is gemaakt van donkergrijze kalksteen met een vrij dichte, homogene structuur. Het gesteente bevat ver schillende fossielen, waaronder een schelp. Op de achterzijde zijn in één bepaalde richting met een puntig voorwerp veel putjes aangebracht. Het Aardenburgse gewicht heeft een diameter van 10,5 cm. en een dikte van 4,2 cm.; het type is van verscheidene opgravingen in binnen- en bui tenland bekend. Afb. 5: Fragment van een honingpot met graffito TPVII T(esta) P(ondit) VII ('De pot weegt zeven pond'); bodem vondst Ouddorp; datering: tweede eeuw. Foto: L. Bieg- straaten, ROB, Amersfoort. In Aardenburg zijn zowel delen van unsters als van balansen uit de Romeinse tijd te voorschijn gekomen, waardoor we zeker weten dat beide typen weegtoestellen in onze streek werden ge bruikt. Een ronde schaal (diameter ca. 16 cm.) met vier ringvormige ophangpunten is door lang durig verblijf in de grond zwaar geoxydeerd en nog nauwelijks als onderdeel van een balans te herkennen (zie afbeelding 3; bodemvondst uit Saint-Mard, België). De opgravingen te Aarden burg hebben in ieder geval kenmerkende delen van twee unsters opgeleverd die gemakkelijk in een reconstructie zijn te plaatsen (afbeelding 4). Voorts zijn er verschillende haakvormige voor werpen aangetroffen die mogelijk tot de uitrus ting van een weegtoestel hebben behoord. Tot slot van dit artikel over in Zeeland gevon den weeginstrumenten en gewichten uit de Ro meinse tijd een aardig voorbeeld van de wijze waarop het gewicht van een vooiwerp werd ge noteerd. Het gaat om een fragment van een zoge naamde honingpot uit de tweede eeuw, waarop het graffito 'TPVII' is aangebracht, dat wil zeggen 'Testa P(ondit) VII' ('De(ze) pot weegt VII pond'). Eén Romeins pond is 327,45 gram en het totale gewicht van de pot was dus 2291,15 gram. De scherf op afbeelding 5 is opgegraven in Ouddorp op Goedereede, maar ook in Aardenburg zijn meerdere graffiti gevonden die met gewichtaan duidingen te maken hebben. Literatuur Archief Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1929, jaarverslag 1928-1929, biz. XII-XIV, no. 1341: Romeinsche unster of weeghaak van brons. Mertens, J. et A. Cahen-Delhave. Saint-Mard, Fouilles dans le vicus romain de Vertunum (1961-1969). Extrait de: Le Pays Gaumais, 31, 1970 (Archaeologia Belgica 119) 23-196. Bruxelles 1970. Trimpe Burger, J.A. 'Vondsten uit de Romeinse tijd op Goe- ree'. In: Van Westvoorne tot St. Adolfsland. Ouddorp 1979, 39-49. Trimpe Burger. J.A. 'Aantekeningen bij het legaat van de oudheidkundige J.A. Hubregtse'. In: Archief Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1994.

Zeeland | 1994 | | pagina 48