MEDEDELINGEN 142 Genootschapscolleges 1994-1995 Ten einde de leden van het Genootschap en an dere belangstellenden nogmaals op de colleges te attenderen die het Genootschap in de periode van september 1994 tot en met februari 1995 or ganiseert, wordt hieronder een kort overzicht van de colleges gegeven. Voor meer informatie en bij zonderheden omtrent tijd, plaats en wijze van in schrijving raadplege men de rubriek Mededelin gen in het juninummer van Zeeland (3/2) of de folder over de colleges die bij het bureau van het Genootschap verkrijgbaar is en bij inschrijving wordt toegezonden. Programma SERIE I: Kunstgeschiedenis: Nederlandse schilders in de negentiende en twintigste eeuw. Deze serie wordt verzorgd door drs. C. Portheine- Caudri. Lezing 1: 23 september 1994 - Haagse School, oorsprong en vervolg Lezing 2: 30 september 1994 - Symbolisme en lu- minisme, de terugkeer van de kleur Lezing 3: 7 oktober 1994 - Expressionistische stromingen Lezing 4: 14 oktober 1994 - Van Cobra tot heden SERIE II: Evolutie Lezing 5: 18 november 1994 - Evolutiemodellen in historisch perspectief (drs. L. Hellemans) Lezing 6: 25 november 1994 - Modellen van evo lutionair denken (dr. P. Sondaar) Lezing 7: 2 december 1994 - Evolutie van het paard (dr. P. Sondaar) Lezing 8: 9 december 1994 - Evolutie van de mens (drs. L. Hellemans) Serie III: Economische groei en duurzaamheid Lezing 9: 27 januari 1995 - De factor natuur in de geschiedenis van het economisch denken (prof. dr. W.A. Hafkamp) Lezing 10: 3 februari 1995 - Economische groei en duurzaamheid (prof. dr. A. Kuyvenhoven) Lezing 11: 10 februari 1995 - Economische groei en economische orde (drs. H. Vollebergh). Lezing 12: 17 februari 1995 - Duurzaamheid, be drijfsleven en consument (drs. J. de Groene) Werkgroep Maatschappijwetenschappen In het kader van het 225-jarig bestaan van het Genootschap organiseert de Werkgroep Maat schappijwetenschappen een symposium over in formatietechnologie en samenleving. Indachtig het Verlichtingsideaal wordt de vraag gesteld, in hoeverre het mogelijk is om op basis van de er varingen uit de eerste vier industriële revoluties het maatschappelijk proces naar aanleiding van de vijfde industriële revolutie (beter) te beheer sen. Als sprekers voor het symposium zijn aange zocht prof. dr. JJ. van Cuilenburg, mediadeskun dige aan Universiteit van Amsterdam, prof. dr. A. Cornelis, als filosoof aan de Vrije Universiteit Brussel verbonden, dr. J. van Dijk, socioloog aan Rijksuniversiteit Utrecht, en prof. dr. W. Dekker (voorzitter). Het symposium is gepland op donderdagmid dag 3 november 1994 in de filmzaal van de Afde ling Voorlichting van de Provincie Zeeland (Ab dijcomplex). Werkgroep Historie en Archeologie Jubileumviering op 17 september 1994 Nu de voornaamste festiviteiten ter gelegenheid van het 225-jarig bestaan van het Genootschap voorbij zijn, vindt het bestuur van de oudste Werkgroep van het Genootschap, de Werkgroep Historie en Archeologie, het een gepast moment om stil te staan bij het dertigjarig jubileum van cle Werkgroep. De Werkgroep Historie en Archeolo gie werd op 19 september 1964 tijdens een door het Genootschap georganiseerd congres (Bevol kingsonderzoek Deltagebied) opgericht. Een maand later, op 21 oktober, verscheen reeds het eerste nummer van het Bulletin van de Werk groep, dat vanaf 1979 de wat sprekender naam Nehalennia kreeg. Deze uitgave van de Werk groep, die in samenwerking met de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek tot stand komt, viert zelfs een dubbel jubileum: het dertig jarig bestaan en de verschijning, dit najaar, van het honderdste nummer. Aan de doelstelling van de Werkgroep Historie en Archeologie, de bevordering van de kennis van de geschiedenis van de provincie Zeeland, is de afgelopen dertig jaar onder meer inhoud ge geven door het Bulletinlater Nehalennia, uit te geven, de aandacht voor de verzamelingen van het Genootschap te bevorderen, onderzoekspro jecten te initiëren en lezingen en excursies te or ganiseren. De historische studiedagen van de Werkgroep zijn inmiddels een jaarlijks terugke rend evenement geworden. Ook het idee voor de Encyclopedie van Zeeland werd reeds op 16 janu ari 1965 tijdens de eerste algemene ledenvergade ring van de Werkgroep opgevat. Beide jubilea, van Werkgroep en Nehalennia, worden gevierd op zaterdag 17 september 1994 tijdens een speciale jubileumbijeenkomst voor de leden van de Werkgroep en de Dialectvereniging in Huize 's-Hertogenbosch. Op deze dag wordt eveneens in een bijzondere algemene ledenver-

Zeeland | 1994 | | pagina 56