KLEIN MAAR REIN 15" Afb. 7: Van links naar rechts: '1. de heer F. Ottolander 2. zijne huishoudster waar hij mede gaat trouwen 3- de heer Wes tendorp 4. kent U. U ziet dat we 's morgens om negen uur, nog dikke kleren dragen'. Afb. 8: De kunstenares achter haar schildersezel, Soeka- boemi, 1 mei 1911. lende kinderen, offerandes op het strand en ga melan-concerten. In deze schetsen probeert zij de typerende gebaren en houding van de Javanen te treffen. Door studies van handen en hoofden te maken trachtte zij zich hierin te vervolmaken". Ergens op het strand van Java is een prachtige foto van haar gemaakt terwijl zij bezig is een jon getje te schetsen die een vissoep maakt voor de zeegoden (afbeelding 5)12. Onder primitieve om standigheden maakte Betsie van Manen een tocht door de binnenlanden van Java (afbeelding 6). Slapen deed zij in de hutten van de inlanders. Bij een foto die voor zo'n hut gemaakt was (afbeel ding 7), lichtte zij toe: 'Dit is een kiek van ons ge zelschap, waarmede ik de tocht naar 't Saga-pla teau maakte. De donkere ingang of deur is de opening naar de slaapkamer van onze poudok, het open gedeelte waar eenige bedienden zitten is de eetkamer, keuken enz enz'. Het leven op Java beviel Betsie zeer en in het voorjaar van 1911 is zij dan ook nog steeds daar te vinden. Dat blijkt uit een foto van de kunstena res achter haar ezel te Soekaboemi, met de date ring mei 1911 (afbeelding 8). In de loop van dat jaar moet zij naar Nederland zijn teruggekeerd.

Zeeland | 1994 | | pagina 15