160 GEMEENTEWAPENS Afb. 2: Heille: in zilver een schuinbalk van blauw; over alles heen een golvende dwarsbalk van zilver. Schore en Vlake: in zwart drie ke pers van zilver, in het schildhoofd een barensteel met drie hangers van rood. wapen heeft gevoerd. De meeste Zeeuwse gemeentewapens die in 1817 werden bevestigd of verleend voldeden aan de voornaamste regels van de heraldiek. Zij to nen eenvoudige, duidelijke voorstellingen waarin een goede afwisseling van kleuren (rood, blauw, zwart en groen) en metalen (goud en zilver) in acht is genomen. Uitzonderingen zijn er altijd. In de wapens van Aagtekerke en Sint Maartensdijk komen twee metalen op elkaar voor, hetgeen de duidelijkheid niet bevordert. Dit kan ook worden gezegd van de wapens van Clinge en Zierikzee, waar twee kleuren op elkaar voorkomen. Waren in 1815 de wapenkleuren niet bekend, dan paste men doorgaans de Rijkskleuren (goud op blauw) toe. Dit is in Zeeland dank zij het bestaan van oude bronnen weinig gebeurd. We zien dit ver schijnsel wel in de onheraldische wapens van Boschkapelle, Overslag en Westdorpe. De wa pens van de beide gemeenten Serooskerke zijn helaas identiek (beide gouden hondekoppen op blauw). Een blik in de Cronyk van Smallegange had veel problemen kunnen voorkomen. De een voud van de Zeeuwse wapens blijkt uit het feit. dat in 1830 van de 103 wapens er 89 een onver deeld veld hadden. Slechts enkele wapens waren gedeeld, doorsneden of gevierendeeld. Deze zo genaamde samengestelde schilden treft men in Zeeland vooral bij de oude stadswapens aan (Axel, Brouwershaven, Goes). Het samenvoegen van gemeenten heeft vaak mede een samenvoe ging van wapens tot gevolg, waardoor het wa penbeeld er niet duidelijker op wordt. Dit ver schijnsel deed zich het eerst voor in Rilland-Bath. Het wapen van die gemeente is dan ook als een voorloper van de latere ontwikkeling te beschou- Afb. 3: Oost- en West-Sou burg: gedeeld van zwart en goud met een dubbele burcht gedeeld van goud en rood. Vogelwaarde: in goud vier kievitten van natuurlijke kleur, naast elkaar geplaatst op een verhoogde grasgrond van groen. wen. Bekende Zeeuwse streekfiguren zijn de blauwe schuinbalk van het Vrije van Sluis in West- Zeeuws-Vlaanderen, de ingehoekt-gedeelde (of gegeerde?) wapens op Duiveland en de gesp. Het wapen van de graven van Holland en Zeeland uit het Henegouwense Huis (met twee zwarte en twee rode leeuwen) is in Zeeland populair. Op merkelijk is daarbij, dat zowel in Brouwershaven als in Tholen de rode leeuw de eerste positie in neemt. Golvende dwarsbalken zijn in Zeeland na tuurlijk goed verklaarbaar. Toch komen ze niet Afb. 4: Aagtekerke: in zilver het borst beeld van de Heilige Agatha van goud. Zierikzee: in rood een leeuw van zwart.

Zeeland | 1994 | | pagina 18