GEMEENTEWAPENS 161 Afb. 5: Westenschouwen: gevierendeeld; I in rood, bezaaid met staande blokjes van goud, een aanziende leeuw van hetzelfde, II in zilver een dubbele burcht van zwart, III in blauw drie hondekoppen van goud, IV in zwart een gesp van goud en een schildhoofd van rood met drie ruiten van zilver; een hartschild van goud met een leeuw van rood, op zijn schouder een schildje van goud waarin een zesspa- kig rad van rood. Burgh: in zilver een dubbele burcht van zwart. Haamstede: in goud een leeuw van rood, op zijn schouder een schildje van goud waarin een zesspakig rad van rood. Noordwelle: in zwart een gesp van goud en een schildhoofd van rood met drie ruiten van zilver. Renesse: in rood, bezaaid met staande blokjes van goud, een aan ziende leeuw van hetzelfde. Serooskerke: in blauw drie hondekoppen van goud. abnormaal veel voor. Opvallend is wel het grote aantal zwarte schilden (vaak in combinatie met zilver); dit vindt zijn oorzaak in het wapen van het beroemde geslacht Van Borsselen: in zwart een zilveren dwarsbalk. Concluderend zij opge merkt, dat de toestand van de Zeeuwse gemeen tewapens in I960 kwantitatief en kwalitatief niet wezenlijk verschilde van de situatie in 1830. Het was in heraldisch opzicht een zeer bevredigend beeld. Herindeling en nieuwe wapens Als gevolg van de in 1961 begonnen herindelin gen is in Zeeland een groot aantal wapens ver vallen. In circa tien jaar tijds verminderde het aantal gemeenten van 101 tot 30, voor Neder landse begrippen een drastische teruggang. Van de dertig huidige wapens gaan er slechts negen rechtstreeks terug op de bevestiging in de vorige eeuw. De wapens van Kortgene en Brouwersha ven zijn ongewijzigd herverleend. Het wapen van Sint Philipsland (sedert 1819 alleen heerlijkheids wapen) werd pas in 1950 verleend. De overige achttien wapens zijn nieuw, waarbij moet worden opgemerkt dat de wapens van Borsele, Domburg en Hulst inhoudelijk niet of nauwelijks zijn gewij zigd. Beziet men de inhoud van de huidige wa pens, dan zijn de verschillen met vroeger opval lend. Van de dertig wapens hebben er zeventien een onverdeeld veld. De overige dertien zijn op een of andere wijze verdeeld. In veel gevallen is dat gebeurd om ruimte te scheppen voor (delen van) wapens van opgeheven gemeenten. Bij het ontwerpen van een nieuw wapen voor een ge meente die door herindeling is ontstaan zijn ver schillende uitgangspunten mogelijk. Deze moge lijkheden worden hier aangeduid en geïllustreerd met voorbeelden van Zeeuwse wapens.

Zeeland | 1994 | | pagina 19