GEMEENTEXX \PENS 163 Afb. 8: Reimerswaal: in rood een zwaard van zilver met gevest van goud; een verbreed ge vierendeeld schildhoofd: I en IV schuinrechts spitsgeruit van zilver en blauw, II en II gevie rendeeld: 1 en 4 in goud een gaande leeuw van zwart, getongd en genageld van rood; 2 en 3 in goud een gaande leeuw van rood, getongd en genageld van blauw, Krabbendijke: in zwart twee golvende dwarsbalken van zilver vergezeld van drie schelpen van goud. Kruiningen: in goud drie palen van zwart. Rilland-Bath: doorsneden; I in zwart een linkerschuinbalk van zilver, II gedeeld: 1 in goud een verhoogde dwarsbalk van zwart waarop een kuip van hetzelfde, onder de balk een boom met aan weerszijden van de stam een duifje, alles geplaatst op een grond en van natuurlijke kleur; 2 in blauw, zes schelpen van zilver, geplaatst 3, 2 en 1. Waarde: gedeeld: I in zwart twee golvende dwarsbalken van zilver beneden vergezeld van een ruit van hetzelfde; II in goud drie lelies van groen. Yer- seke: in zilver negen hermelijnstaartjes van zwart, geplaatst 5, 4, en een schildhoofd van rood met een golvende dwarsbalk van zilver. Een eerste mogelijkheid is dat het nieuwe wa pen wordt samengesteld uit de complete wapens van (alle) opgeheven gemeenten. Een voorbeeld is het wapen van Westerschouwen (1961). Het is in feite niets anders dan een combinatie van de wapens van de vijf opgeheven gemeenten. In het wapen van Kapelle is dit uitgangspunt zelfs twee keer toegepast: in 1950 en daarna in 1970. Het resultaat van deze methode is in heraldisch op zicht niet altijd even gelukkig. Zeker als een groot aantal gemeenten (en wapens) wordt sa mengevoegd ontstaat al gauw een ingewikkeld samengesteld wapen, dat weinig onderscheidend vermogen heeft en daarom in de praktijk niet erg goed bruikbaar is. Een andere mogelijkheid is dat uit gedeelten van alle of enkele oudere wapens een nieuw wa pen wordt samengesteld. Het wapen van Duive- land (1962) kan als voorbeeld dienen. De oude wapens van Nieuwerkerk, Oosterland en Ouwer- kerk zijn alle in het nieuwe wapen terug te vin den. De omwisseling van de kleuren in het schildhoofd is een verbetering ten opzichte van Oosterland, omdat nu de kleuren blauw en zwart elkaar niet meer raken. De wapens van Midden- schouwen, Oostburg (gedeeltelijk) en Hontenisse (met nieuwe elementen) behoren ook tot deze categorie. Een tussenvorm zijn de wapens van bij voorbeeld Valkenisse en Mariekerke. Bij Valke- nisse (1967) is het wapen van Zoutelande in zijn geheel opgenomen, terwijl van Biggekerke en Koudekerke slechts gedeelten zijn gehandhaafd. Ten derde kan men een geheel nieuw wapen ontwerpen zonder rekening te houden met be staande wapens. Dit uitgangspunt kan eenvou dige, duidelijke wapens opleveren. Bovendien kunnen dergelijke wapens gemakkelijker als een heidssymbool voor een nieuwe gemeente dienen. In zijn zuiverste vorm is dit uitgangspunt in Zee land alleen toegepast in Vogelwaarde (1938). Het enige actuele voorbeeld is het wapen van Rei merswaal (1970): dit gaat niet terug op de wa pens van de vijf opgeheven gemeenten, maar is ontleend aan een ouder voorbeeld, te weten het

Zeeland | 1994 | | pagina 21