164 GEMEENTEWAPENS Alb. 9: Borsele: in zwart een dwarsbalk van zilver. Domburg: in blauw een dubbele burcht van zilver, verlicht van zwart (de gouden kroon heeft drie bladeren en drie parels). Domburg (oud): in blauw een dubbele burcht van zilver (de gou den kroon heeft vijf bladeren!). Oostkapelle: in blauw twee dwarsbalken van goud. wapen van de verdronken stad Reimerswaal. Het is weliswaar een historisch verantwoord wapen (het is reeds afgebeeld bij Smallegange), maar vanwege het overladen gevierendeelde schild hoofd is het erg gedetailleerd; het is dan ook moeilijk op klein formaat af te beelden zonder dat het aan duidelijkheid verliest. Een vierde uitgangspunt bij het aannemen van een wapen voor een nieuwe gemeente is het overnemen van het wapen van één der opgehe ven gemeenten, meestal van de gelijknamige hoofdplaats. Hierdoor kunnen eenvoudige wa pens blijven bestaan, maar er moeten wel enige psychologische bezwaren worden overwonnen. Zolang het echter om de hoofdplaats (Brouwers haven) of de naamgever (Bors(s)ele) van de nieuwe gemeente gaat, zal het met de bezwaren uit de andere dorpen wel meevallen. Zeeland kent tal van voorbeelden van dit soort wapens, wat betekent dat toch nog een aantal oorspron kelijke wapens is blijven bestaan; voorbeelden zijn Borsele, Domburg (1969), Brouwershaven en Hulst. Ook het in I960 herverleende wapen van Kortgene (in 1941 vergroot met Colijnsplaat en Kats) hoort tot deze categorie. Opmerkelijk is, dat de gemeenten Middelburg en Vlissingen na 1966 niet opnieuw in het bezit van hun oude wapens zijn bevestigd. Deze gemeenten zijn elk met twee andere uitgebreid, waardoor in feite nieuwe ge meenten zijn ontstaan. De hier geconstateerde in consequentie kan men niet verklaren door naar het inwonertal van de hoofdgemeente te verwij zen. Blijkbaar was het vroeger gebruikelijk, dat het wapen van de annexerende gemeente zonder meer werd gehandhaafd. Dit gebeurde ook bij de vergrotingen van Sluis (1880) en Aardenburg (1941). Thans heft men bij een herindeling alle oude gemeenten op. Het is te hopen dat dit sys teem zal doorwerken in de wapenverleningen. Een bijkomend voordeel is, dat eventuele onjuist heden in het oudé wapen gecorrigeerd kunnen worden; zo'n verbetering op onderdelen heeft plaatsgevonden bij Goes (waar de Beierse ruiten cle juiste vorm kregen), Axel, Sas van Gent en Veere. Desgewenst kunnen nieuwe elementen worden toegevoegd. Dat dit soms een hachelijke zaak is, toont het wapen van Terneuzen: op zich was het een goed idee om het wapen van Ter- neuzen duidelijker te onderscheiden van dat van Zeeland, maar het schildje dat de leeuw op de schouder draagt, maakt het wapen er niet duide lijker op. Ook het nieuwe wapen van Tholen be hoort tot deze categorie. Slotbeschouwing De gemeentelijke indeling van Zeeland is de laat ste dertig jaar ingrijpend gewijzigd, hetgeen on der meer diepe sporen in het heraldisch land schap heeft nagelaten. Telde Zeeland I960 nog 101 gemeenten, in 1971 resteerden er nog dertig. Van de 101 gemeentewapens uit I960 bestaan er nog slechts twaalf in ongewijzigde vorm; de ove rige achttien zijn nieuw, dan wel min of meer on gewijzigd vastgesteld. Hierdoor is de aard van de Zeeuwse gemeentewapens ingrijpend veranderd. De nieuwe wapens zijn vaak samengesteld van aard en sluiten in dat opzicht niet aan bij de Zeeuwse traditie van eenvoudige, onverdeelde schilden. De nieuwe wapens zijn dikwijls het re sultaat van compromissen, waarbij zoveel moge lijk is getracht alle opgeheven gemeenten een plaats te geven. Politiek gezien misschien niet on-

Zeeland | 1994 | | pagina 22