'MEENTEWAPENS 165 Alb. iü: Goes (oud): gevierendeeld I en IV schuinrechts spitsgeruit in vier rijen van zilver en blauw, II en III gevieren deeld: 1 en 4 in goud een leeuw van zwart; 2 en 3 in goud een leeuw van rood; een schildvoet van zwart met een gans van zilver met bek en poten van rood. Goes (nieuw): gevierendeeld I en IV schuinrechts spitsgeruit van zilver en blauw, 11 en III gevierendeeld: 1 en 4 in goud een leeuw van zwart, getongd en genageld van rood; 2 en 3 in goud een leeuw van rood, getongd en genageld van blauw; een schildvoet van zwart met een gans van zilver met bek en poten van rood. erneuzen (oud): golvend doorsneden I in goud een leeuw van rood met in de rechter voorklauw een sleutel van blauw; II in blauw twee golvende dwarsbalken van zilver. Terneuzen (nieuw): golvend doorsneden I in goud een leeuw van rood, getongd en genageld van blauw, met in de rechter voorklauw een sleutel van blauw, op zijn schouder een gedeeld schild: 1 in rood een kruis van goud met in elk kwartier vijf penningen van hetzelfde, geplaatst 2, 1, 2; twee doorsneden: in blauw een burcht van zilver; b in goud een omgewende vliegende zwaluw van zwart; II golvend gedwarsbalkt in zes tukken van blauw en zilver. verstandig, maar heraldisch onwenselijk. De huidige gemeentelijke indeling van Zee land, hoe recent ook, is nog geen rustig bezit. In de gebieden die indertijd het eerst zijn heringe deeld (Schouwen-Duiveland en Walcheren) zijn de bestaande gemeenten blijkbaar al weer te klein. Nieuwe indelingen zijn thans voorgesteld voor Noord-Beveland, Tholen-Sint Philipsland en Aardenburg-Sluis. Het valt te hopen dat bij het ontwerpen van nieuwe gemeentewapens niet de voorkeur wordt gegeven aan het combineren van verschillende wapens. Op Noord-Beveland is zo'n combinatie nog wel denkbaar, maar bij de overige gemeenten zijn problemen te verwachten indien men oude wapens wil combineren. Men behoort alsnog te streven naar eenvoudige, over zichtelijke wapens, die aansluiten bij de rijke Zeeuwse traditie in dezen. Alleen dergelijke wa pens zullen voldoen aan hun functie van alge meen gemeentelijk herkenningsteken. Deze ont wikkeling hoeft niet te betekenen dat de oude dorpswapens zonder meer zullen verdwijnen. Hun gebruik als plaatselijk historisch symbool zou men moeten aanmoedigen. De ervaringen in Friesland hebben geleerd, dat de aandacht voor de oude wapens eerder stimulerend dan ontmoe digend werkt op het gebruik van het nieuwe ge meentewapen. Op het gebied van oude gemeen tewapens heeft Zeeland een rijke erfenis, die het waard is om goed te worden beheerd. Literatuur Ablaing van Giessenburg, W.J. Baron d'. Nederlandsche Gemeentewapens, uitgegeven naar het officieele register. Arnhem 1862. (Met vervolgbladen tot 1895 van J.M. Lion). Druif, C. Nederlandse Gemeentewapens. Leeuwarden 1965. Gemeentewapens in Nederland. 's-Gravenhage 1989. Keuzenkamp, J.H. 'De gemeente en haar wapen'. In: De Nederlandsche Leeuw 9-10 (1984), kolom 357-401. Laars, S.G. van der. Nederlandsche Gemeentewapens. Am sterdam 1924. Nederlandsche Wapens van het Rijk, de Provinciën en de Gemeenten, voorts van Waterschappen, Heerlijkheden enz., beschreven volgens het Officieele Register (2 delen). De Bilt 1941-1943. Sierksma, Kl. De gemeentewapens van Nederland. Utrecht 1959.

Zeeland | 1994 | | pagina 27