HETZELVE ANDERS 175 - emming om aan de oostzijde van de Dokkade, ak bij de Rammekenspoort, een nieuw Arsenaal t bouwen. Wel moest de houten gortmolen die op deze plek stond op kosten van de Admiraliteit aar het bastion achter de weesschool in de Wal raat worden verplaatst. In het Rijksarchief in Zeeland bevinden zich de ."keningen van de bouw van dit Arsenaal. Hier voor is het mogelijk de bouwgeschiedenis te re construeren. Het ontwerp, de bouwtekeningen n de bestekken werden onder directie van luite nant-generaal De Cruesnach te Den Haag ver- aardigd en luitenant-ingenieur J.J. de Freytag te lissingen hield toezicht op de bouw. De werk- aamheden vingen op 27 juli 1767 aan met het itgraven van de grond ten behoeve van de fun- amenten. Voordat die gelegd konden worden, erden er 1650 heipalen ingeslagen. Door het vallen van een heiblok liep één van de arbeiders waar letsel aan zijn hand op, waarvoor hij op overheidskosten door de landschirurgijn te Vlis- ingen werd behandeld, dat wil zeggen: er werd aderlating op hem toegepast. Hij was overigens liet de enige die tijdens de bouw gewond raakte; ;ii 1769 is er sprake van verschillende gewonden, waarvan één zelfs 166 dagen lang in het gasthuis 'e Vlissingen werd verpleegd. De bouwmaterialen voor het Arsenaal moesten oor een groot deel van elders worden aange voerd. Zo werden voor ruim 3850 vlaams bak stenen gekocht bij steenbakkerijen in Culemborg, Haaften, Gameren en Zuilichem. Uiteraard werd dit bedrag nog verhoogd met transport- en los- kosten. Daarnaast werd voor 2290 vlaams aan blauwe steen verwerkt. Kalk en tras werden on der andere door bedrijven te Middelburg, Amster dam, Dordrecht en Gent geleverd. Aan hout, af komstig van de Sociëteit der Zaagmolens te Vlissingen en van Jan Noteboom te Amsterdam, werd ruim 9500 vlaams uitgegeven. Het resultaat was een groot, rechthoekig ge bouw met twee verdiepingen en een zolder onder een leiendak met vijftig dakkapellen met blinden, waarvan de hoeken met natuursteen af gewerkt waren. De vooruitspringende midden partij had een monumentale toegangsdeur en werd bekroond door een fronton met een wa penstuk gemaakt door de beeldhouwer Johannes Camhout uit Middelburg. Aan het interieur was ook aandacht besteed. Hier bevonden zich onder andere zesendertig kardoesen vervaardigd door de Vlissingse beeldsnijder Dingeman van der Bilt. De bouw gaf tot de voltooiing in 1771 aan ve len werk. De loonstaten van de verschillende ar beiders - grondwerkers, heiers, sjouwers, metse laars, balkwerkers, opperlieden en timmerlieden - zijn bewaard gebleven en laten het verschil in beloning zien van bij voorbeeld een timmermans- \fb. 2: Arsenaal aan de Dokkade, gebouwd 1767-1771. Tekening van G. Groenenwegen, 1771; RAZ, Zei. 111., II, 1259-

Zeeland | 1994 | | pagina 37