176 HETZELVE ANDERS «Ml Alh. 3: Het Arsenaal aan de Dokkade met het in 1825 aangebrachte zinken dak. Links de Rammekenspoort. Tekening zon der naam en zonder jaar; RAZ, Zei. 111., II, 1260. baas (60 stuivers per dag), een meesterknecht (35 stuivers per dag) en een gewone knecht (26 stui vers per dag). In de wintermaanden lagen de lo nen een paar stuivers per dag lager. De opzichter Freytag verdiende 80 stuivers per dag. Aan ar beidsloon is in totaal ruim 10.000 vlaams uitge geven. De bezetting van Vlissingen door de Engelsen in 1809 is de ondergang van dit gebouw gewor den. Vlak voor de Engelsen zich uit Vlissingen te rugtrokken, vernietigden zij het interieur, en op 10 december 1809, toen zij Walcheren verlieten, staken zij het gebouw in brand. Alleen de muren bleven staan. Onder Frans bestuur werd het Arse naal in 1810 weer opgebouwd. De benedenver dieping werd van zware steunberen voorzien en het dak werd herbouwd met bomvrije gewelven die met een laag zand of aarde werden bedekt, waarop een batterij werd geplaatst. Na de Franse tijd kwam het gebouw onder beheer van het De partement van Marine, dat in 1825 het bomvrije dak liet vervangen door een zinken dak met op de nok een smalle gaanderij vanwaar men een prachtig uitzicht op de reede had. De marine ge bruikte het gebouw niet alleen voor de in Vlissin gen gevestigde marinewerf, maar richtte in één van de vertrekken op de bovenverdieping ook een ruimte in voor metereologische waarnemin gen. In 1875 ging het Arsenaal - de marinewerf in Vlissingen was inmiddels opgeheven over in handen van de Maatschappij De Schelde. De scheepswerf gebruikte het gebouw aanvankelijk als sloepenwerkplaats. Later werden de model makerij en het mallenmagazijn er gevestigd. Tijdens de bevrijdingsdagen van 1944 zochten bewoners van Vlissingen in het Arsenaal bescher ming tegen het vuur van de geallieerden. In de vijftiger jaren werd besloten het Arsenaal, dat we gens zijn onpraktische inrichting niet erg functio neel was, in de toekomst af te breken, en onder houd werd dan ook achterwege gelaten. Het gebouw werd nog gebruikt voor het opslaan van goederen waarvoor in andere opslagplaatsen geen ruimte was. In verband met de bouw van een nieuwe apparatenfabriek, die in de onmid dellijke nabijheid van het Arsenaal zou komen, begon men op 11 januari 1969 met de sloop van het gebouw. Dit bleek nog een heel karwei te zijn: de dikte van de muren varieerde van 1.50 tot 1.90 meter. Met het verdwijnen van het Arsenaal werd Vlissingen een monumentaal gebouw ar mer. Het Oud Arsenaal aan de Paardenstraat Ten behoeve van de artillerie werd in 1649 een magazijn, het zogenaamde Oud Arsenaal, ge bouwd. Het was een gebouw bestaande uit drie gedeelten: de hoofdgevel aan de Wijnbergsekade, een hoekgevel, en een gevel aan de Paarden straat. Het was over de gehele oppervlakte voor-

Zeeland | 1994 | | pagina 38