178 HETZELVE ANDERS rtrtpi*;ri «prmnn V;,a Allo. 5: Gezicht op het Arsenaalgebied. Op de voorgrond de Koopmanshaven, daarachter onder andere cle jachthaven, het Arsenaal en de uitkijktoren. werd verbouwd. In december werd dit werk door de Vlissingse aannemer Heijblom opgeleverd. Ondertussen had Blauw, de commandant van de Genie te Vlissingen, opdracht gekregen de moge lijkheid te onderzoeken van de bouw van een nieuw Arsenaal op de fundamenten voor een bomvrij hospitaal die in 1811 door de Fransen waren gelegd. Voor de bouw van dit hospitaal hadden de Fransen een hele wijk, de Oude Tim merwerf, gelegen op een landtong tussen de Vis sershaven en de Westerschelde, onteigend en af gebroken. Ten gevolge van de nederlaag van Napoleon in 1814 zagen de Fransen zich ge dwongen Vlissingen verlaten voor dit hospitaal opgetrokken was. Het nieuw te bouwen Arsenaal was bedoeld om het Oud Arsenaal aan de Paar denstraat en de twee gehuurde pakhuizen te ver vangen. Verder diende er ruimte te zijn voor het opslaan van eventeel nog door de artillerie aan te voeren materieel. Daarom moest het gebouw twee verdiepingen en een zolder met een zeer stevig geconstrueerde vloer hebben. De bouw kosten werden op 128.393 gulden geraamd. Om deze som te verminderen werd in 1823 besloten de geplande kap, bestaande uit twee delen met een zakgoot, te vervangen door een kap over de gehele breedte van het gebouw (volgens de con structie van Philibert de fOrne). Door deze en enige andere aanpassingen verwachtte men dat het Arsenaal voor 85.458 gulden zou kunnen worden gebouwd. Hierop viel op 1 oktober 1823 het Koninklijk Besluit dat de bouw mocht wor den aanbesteed. Het Departement van Oorlog had de ervaring dat, om onbegrijpelijke redenen, dergelijke bestedingen in de zuidelijke provincies aanmerkelijk beneden de begrotingen werden aangenomen. Blauw kreeg dan ook het advies de inzet van de besteding 20.000 a 30.000 gulden onder de begroting te beginnen, in dit geval bij 50.000 gulden. De bestekken moesten drie we ken vóór de aanbesteding ter inzage liggen en de advertenties in de kranten moesten zowel in het Nederlands als in het Frans worden gesteld. Aan nemer werd A. Kloos voor de somma van 56.900 gulden. De bouw verliep niet geheel volgens schema, wat de aannemer op enige boetes kwam te staan, en het Arsenaal kon pas in oktober 1825 worden opgeleverd. Het robuuste, rechthoekige gebouw van twee verdiepingen met zolder is voor diverse militaire doelen gebruikt. Rond 1900 diende de beneden verdieping voor het houden van exercitie- en gymnastiekoefeningen en tot bewaarplaats van Compagnieskarren en de brandspuit. In de zo-

Zeeland | 1994 | | pagina 40