HETZELVE ANDERS 179 lermaanden sliepen op de eerste verdieping de mannen van twee compagnieën van het in de oning Willem III-Kazerne gelegerde Bataljon In fanterie. In de wintermaanden waren daar de chool- en schermlokalen ingericht. De zolder ras opslagplaats. Na het vertrek van de militairen gebruikte het Ministerie van Defensie het gebouw tot 1981 als opslagdepot. Eind 1984 nam het gemeentebe- tuur van Vlissingen het besluit om het Arsenaal an het Rijk te kopen. Vanaf dit moment zijn er vele plannen gemaakt voor een bestemming van net Arsenaal en het gebied eromheen. Uiteinde- ijk zouden op deze plaats een maritiem info-cen- rum, een Carrousel-amusementshal, een theater, zen uitkijktoren, een openluchttheater en een latgebouw worden gebouwd. De bestemming an het Arsenaal zelf is verschillende malen ver- mderd. Aanvankelijk dacht men aan een theater )f de reptielenzoo Iguana. Ten slotte werd hier iet maritiem info-centrum gevestigd, een ideale bestemming, omdat met die invulling het karakter an het gebouw optimaal bewaard kon blijven. De Rijksdienst voor Monumentenzorg eiste dat het Arsenaal in originele staat zou worden terug gebracht. In 1992 namen in opdracht van de Ex ploitatiemaatschappij Arsenaal en onder leiding van architectenbureau Wisse-Tuinhof-Slemmer restauratie en inrichting een aanvang. In mei van het jaar daarop konden de eerste toeristen in het Arsenaal worden ontvangen. Bij de restauratie zijn enige concessies gedaan. Het dak bestond bij de oplevering in 1825 uit leien. Later zijn deze vervangen door zinken platen en thans liggen er rode dakpannen. Het mooiste - en unieke - onderdeel van het Arsenaal is de constructie van de zeventien boog vormige Philibert- of schenkelspanten. Bekend is dat de manege van de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda, gebouwd in 1827, en de in 1820 verbouwde affuitloods te Vlissingen ook zo'n spantenconstructie hadden. Deze gebouwen zijn echter inmiddels gesloopt. Van de twee typen arsenaal die in het verleden in Vlissingen hebben gestaan zijn alleen de arse nalen van de artillerie behouden gebleven. Hun functie is veranderd, maar als monument bepalen ze nu, anno 1994, nog mede het stadsbeeld van Vlissingen. Bronnen Rijksarchief in Zeeland, Archief Rekenkamer, C, 2e stuk; Rekeningen en bijbehorende stukken betreffende de admi nistratie te water ingebracht ter Rekenkamer van Zeeland (1573-1795). RAZ, Archief Eerst aanwezend ingenieur te Vlissingen (1814-1878). Gemeente-Archief Vlissingen. Literatuur Winkelman, H.P. Geschiedkundige plaatsbeschrijving van Vlissingen. Vlissingen 1873-

Zeeland | 1994 | | pagina 41