184 MEDEDELINGEN 825 van de Werkgroep Film/Media/Communicatie te Vlissingen te worden overgemaakt. Voor het zelfde bedrag bent u ook al ondersteunend en/of huisgenootlid. Daardoor wordt u met actuele be richtgeving van onze activiteiten op de hoogte gehouden. Open Monumentendagen 16 en 18 december De recent opgerichte vereniging Open Monu menten organiseert op 16 en 18 december in Middelburg Open Monumentendagen. De twee restauratieobjecten zijn de Synagoge en Huize 's-Hertogenbosch. Het eerste als voorbeeld van een voltooid monument, het twee als voorbeeld van een monument in restauratie. Verder behoren een bezoek aan de Abdijkerken, en het Zeeuws Museum tot de mogelijkheden, alsmede een stadswandeling. Het volledige programma vindt u op een afzonderlijk blad bij de ingesloten convo caties. Leden van het Genootschap hebben op vertoon van dit blad gratis toegang tot alle objec ten. Nieuwe prentbriefkaart Het Genootschap geeft dit jaar de zevende prent briefkaart uit in de succesvolle reeks die in 1988 is gestart. Ditmaal is cle voorstelling afkomstig uit Zierikzee. Het is een afbeelding van een zijluik van een altaarstuk dat vroeger in de St. Lievens Monsterkerk aanwezig was met de aanbidding van Christus. Lieven Jacobsz. De Huybert (overle den 1578) burgemeester van Zierikzee en dijk graaf van Schouwen is daarop in knielende hou ding afgebeeld met op de achtergrond een landschap. Het altaarstuk werd in 1852 te Alk maar geveild en is sindsdien niet meer bekend. Wellicht leidt deze prentbriefkaart nog tot heront dekking! Zoals gebruikelijk kost de prentbriefkaart 1,- per stuk met een korting van 1% per af te nemen kaart tot een maximum van 50%. Bij 50 kaarten dus een maximale korting van 50% met nog de ledenkorting van 10%. Ook de eerder uitgegeven kaarten zijn op de zelfde voorwaarden nog leverbaar. Restauratie Huize 's-Hertogenbosch De restauratie van Huize 's-Hertogenbosch ver loopt volgens schema. Bij het samenstellen van deze kopij was het platte dak gereed en is een aanvang gemaakt met het leidekkerswerk op de schuine gedeelten. Een aantal balken van het dak zijn vervangen, andere aangegoten met kunsthars. In plaats van de oude loodbedekking (ruim vier ton lood!) is een bekleding van rood koper aan gebracht. Dit is beter bestand tegen de inwerking van de buitenlucht, met name de zure regen. Ook de timpaan of fronton die blijkens onder zoek op het middengedeelte van de voorgevel aanwezig was in de oorspronkelijke toestand kan worden aangebracht: de M.O.A.C. gravin van By- landt Stichting was zo enthousiast voor dit plan dat zij het volledige bedrag aan extra kosten ad 16.200,- voor dit doel beschikbaar stelde. Inmiddels is ook een begin gemaakt met de restauratie van het grote plafondstuk in de zaal. Het is uitgenomen en tegen de wand geplaatst. Eerst worden alle schilfers vastgezet, daarna wordt het schilderij verdoekt. In de daarop vol gende fase wordt het schilderstuk schoongemaakt en geretoucheerd. Het blijkt van een fraai, licht coloriet te zijn. Uit onderzoek is gebleken dat de hoekstukken met linnen waren bespannen dat in een levendige okertint was beschilderd. De lijsten rondom het middenstuk en de hoekstukken wa ren in een fraaie houtimitatie beschilderd, de ge beeldhouwde randen en cle lijst met consoles rondom waren verguld. Wanneer het plafond in zijn oospronkelijke staat is hersteld zal de zaal een grote luister bezitten. Het ligt in de bedoeling begin volgend jaar de inwendige renovatie ter hand te nemen: vernieu wing van leidingen, aanleg van toiletgroepen, aanpassing van de keuken e.d. Na deze fase zal het gebouw geheel bruikbaar zijn met het nodige comfort. De dan volgende fasen omvatten de minder urgente restauratieonderdelen en verdere verfijning en verfraaiing. Boekenbeurs Op 17 december organiseert het Genootschap een boekenbeurs in Huize 's-Hertogenbosch. Alle nog beschikbare publikaties zullen aanwezig zijn voor verkoop aan leden en andere belangstellen den. De openstelling is van 11.00 - 17.00 uur. Komt en koopt! U verrijkt hiermee niet alleen uw eigen boekencollectie maar steunt hierdoor ook de uitgeverij van het Genootschap. Publikaties Het zal u bekend zijn dat het Genootschap be schikt over een grote voorraad van boeken en tijdschriften die voor de verkoop zijn bestemd. Sommige interessante oudere publikaties zijn in middels bijna uitverkocht. Enkele voorbeelden daarvan zijn onder andere het bekende geschrift van F. Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen. Middelburg 1888-1893, vier delen (1724 pp.), prijs 250,- Daarvan zijn nog zeven complete series over. Nog achttien exemplaren resten van het Ge denkboek. 1919(115 pp., 20 ill.), prijs 50,-. Er zijn slechts tien exemplaren overdrukken uit het Archief van 1900 van het artikel van R. Fruin, 'Mededelingen uit het archief der Middelburgsche Abdij', 41 pp. prijs 15,- in voorraad. Een aardig presentje voor de feestdagen is wellicht het ten- toonstellingsgidsje van de Munt van Zeeland 1580-1980 (55 pp. met vele illustraties), prijs 1,-.

Zeeland | 1994 | | pagina 46